Mnohí ľudia si ani nepamätajú, kedy boli naposledy bez stresu a tešili sa zo života. „Nárast vyhľadávaní, ako zvládať stres, nie je len digitálny šum,“ upozorňuje psychiatrička Neha Chaudharyová. „Je to volanie o pomoc celej populácie.“ K nárastu stresu podľa nej prispievajú faktory ako ekonomická situácia, politické napätie, klimatická kríza a neustály príval informácií, pred ktorým je ťažké uniknúť.
Ľudia sa musia vyrovnávať s globálnymi udalosťami, pričom naďalej čelia každodenným povinnostiam vo vlastnom živote. Aj pozitívne zmeny, ako narodenie dieťaťa, povýšenie či plánovanie svadby, môžu byť zdrojom stresu.
Podľa N. Chaudharyovej existuje aj pozitívny aspekt tohto trendu: „Nárast vyhľadávaní naznačuje, že ľudia si čoraz viac uvedomujú duševné zdravie a aktívne hľadajú spôsoby, ako ho zlepšiť,“ hovorí odborníčka pre portál CNBC.

Prestaňte hovoriť „myslím si“. Ak chcete pôsobiť sebaisto, používajte účinnejšiu formulku
N. Chaudharyová aj psychoterapeutka Kathryn Smerlingová zdôrazňujú, že je dôležité rozlíšiť, čo môžeme ovplyvniť, a prijať to, čo kontrolovať nedokážeme. „Stresové faktory budú vždy súčasťou života. To sa nikdy nezmení,“ hovorí N. Chaudharyová. Kľúčové je, ako na stres reagujeme. „Ak si osvojíte zdravé návyky, stres zvládnete,“ dodáva K. Smerlingová.
Odporúčajú najmä tieto techniky:
Prechádzka vonku a pobyt na slnku
Meditácia
Osobné stretnutia s priateľmi a rodinou
Počúvanie obľúbenej hudby
Telefonát s blízkym človekom
Budovanie zdravých návykov, ako je cvičenie, kvalitný spánok a zdravá strava
Spolupráca s odborníkom na duševné zdravie
„Dôležité je nájsť spôsob zvládania stresu, ktorý zapadne do vášho života a nezvýši ho ešte viac,“ vysvetľuje N. Chaudharyová. „Najlepší spôsob je ten, ktorý budete skutočne praktizovať. Nemusí byť dokonalý, len realizovateľný.“
Ďalšie dôležité správy
