Koncovým vlastníkom skupiny PPF sa stala Renata Kellnerová, vdova po hlavnom majiteľovi Petrovi Kellnerovi, ktorý zomrel koncom marca pri páde vrtuľníka na Aljaške. Vyplýva to z hlásení, ktoré PPF odovzdala Českej národnej banke. Upozornil na to Ekonomický denník. Vyjadrenie PPF ČTK zisťuje.

Podľa oznámenia v Centrálnom úložisku regulovaných informácií u ČNB nastala zmena, ktorá sa týka koncového majiteľa podielov v spoločnostiach O2 CR a Moneta Money Bank. Podľa prvého oznámenia sa Kellnerová stala prostredníctvom reťazca firiem a skupiny PPF majiteľkou 83,57 percenta akcií O2. Druhé oznámenie informuje o tom, že Kellnerová kontroluje 29,94 percenta akcií Moneta.

Finančnú skupinu PPF vedie štvorčlenný riadiaci výbor, ktorý vznikol v apríli. Členmi sú obaja minoritní podielnici skupiny Ladislav Bartoníček a Jean-Pascal Duvieusart, finančná riaditeľka Kateřina Jirásková a právnik Tomáš Brzobohatý. Rokovaní sa pravidelne zúčastňuje aj Kellnerová. ,,Výbor je poradným orgánom Bartončíka, a z logiky veci sa tu teda teraz diskutujú zásadné biznisové rozhodnutia skupiny PPF," uviedol hovorca PPF Leoš Rousek.

Väčšinový vlastník PPF Petr Kellner.
Neprehliadnite

Pri nehode vrtuľníka zahynul český miliardár Petr Kellner

Bartoníček má okrem iného na starosti telekomunikačné aktíva a biotechnológie, Duvieusart splátkovú skupinu Home Credit, Jirásková zodpovedá za finančnú kondíciu PPF a Brzobohatý, ktorý zastupuje záujmy Kellnerovej ženy a štyroch detí, má na starosti fúziu Air Bank s bankou Moneta Money Bank.

PPF investuje do viacero odvetví, od finančných služieb cez telekomunikácie, médiá, biotechnológie, nehnuteľnosti až po strojárstvo. PPF pôsobí v Európe, Ázii a Severnej Amerike. Celosvetovo na konci roka 2020 zamestnávala viac než 94-tisíc ľudí. PPF má svoju korporátnu vlastnícku a riadiacu štruktúru v Holandsku. Majoritným vlastníkom PPF Group, N. V. bol až do svojej smrti najbohatší Čech Kellner, ktorý podľa výročnej správy spoločnosti ovládal 98,93 percenta PPF.

Vlani sa PPF prvýkrát vo svojej tridsaťročnej histórii prepadla do straty, ktorá predstavovala 291 miliónov eur, zatiaľ čo rok predtým dosiahla čistý zisk 1,005 miliardy eur. V druhom vlaňajšom polroku dosiahla zisk 93 miliónov eur, zatiaľ čo v tom prvom bola v strate 384 miliónov eur.