Pre Rusov by malo byť ťažšie získať cestovné víza na základe vlastníctva nehnuteľnosti, zvyčajne bytu či chaty, vo Fínsku. Podľa agentúry AP si to želá fínsky prezident.

„Dostať víza do krajiny nie je pre nikoho osobným právom, je to vždy na uváženie vydavateľa víz," povedal dnes v Helsinkách fínsky prezident Sauli Niinistö. „Doteraz bolo vlastníctvo nehnuteľnosti alebo bytu vo Fínsku vnímané ako faktor podporujúci žiadosť o vízum. Nemyslím, že je to nevyhnutné," dodal prezident.

Regionálny list Etelä-Saimaa v auguste napísal, že ruskí občania tento rok nakupujú nehnuteľnosti vo Fínsku vo zvýšenej miere napriek vojne na Ukrajine a západným ekonomickým sankciám proti Rusku.

Fínsko už od 1. septembra výrazne obmedzilo vydávanie víz, vrátane tých turistických, ruským občanom, na znak solidarity s Ukrajinou. Severská krajina umožňuje Rusom žiadať o turistické víza iba raz týždenne, a to len v štyroch ruských mestách: Moskve, Petrohrade, Murmansku a Petrozavodsku v blízkosti fínskej hranice. Fínsko s Ruskom zdieľa spoločnú hranicu s dĺžkou 1 340 kilometrov.

Fínsky minister zahraničných vecí Pekka Haavisto nedávno verejnoprávnej televízii Yle povedal, že v dôsledku nového obmedzenia ruskí majitelia nehnuteľností vo Fínsku začali svoj majetok rozdeľovať medzi viacero osôb, ktoré tak majú nárok na vízum.

Štáty Európskej únie minulý týždeň formálne schválili koniec zjednodušeného vydávania víz ruským turistom. Rusov cestujúcich do únijných krajín tak od tohto týždňa víza stoja 80 eur namiesto doterajších 35 eur a čakať na ne budú 15 dní namiesto desiatich.

Ďalšie dôležité správy

PK 23 archív Štrasburg - Na archívnej snímke z 8. marca 2022 komisárka EÚ pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová sa prihovára počas debaty o situácii s utečencami po ruskej invázii na Ukrajine v Štrasburgu. Johanssonová v pondelok 28. marca vyhlásila, že Európska únia musí
Neprehliadnite

Brusel vyzýva štáty EÚ, aby prehodnotili podmienky, za akých vydávajú víza ruským cestujúcim