Podľa výsledkov prieskumu je pri žiadosti o hypotéku dostatočná hotovosť na dofinancovanie úveru dôležitá len pre osem percent opýtaných. Najväčšie nároky na kúpu nehnuteľnosti majú pritom mladí ľudia, ktorí majú zároveň najmenej času nasporiť si dostatočnú hotovosť na jej kúpu.

„Zatiaľ čo mladí ľudia si potrebujú požičať v priemere až 90-tisíc eur, staršie vekové skupiny si potrebujú požičať v priemere o 20-tisíc eur menej. Ak si uvedomíme, že banky postupne nebudú poskytovať viac ako 80 percent z ceny nehnuteľnosti, ľudia, ktorí nebudú mať pripravenú dostatočnú hotovosť, budú musieť využiť iné formy dofinancovania v podobe medziúverov alebo iných bankových produktov určených na dofinancovanie,“ upozorňuje Ondrej Broska, partner spoločnosti.

V podmienkach týkajúcich sa poskytovania úverov sa odráža aj situácia na realitnom trhu. Keďže ešte stále dopyt prevyšuje ponuku, ceny nehnuteľností sú na maxime a momentálne neklesajú.

O vlastné bývanie majú záujem najmä mladí ľudia, ktorí premýšľajú o kúpe svojej prvej nehnuteľnosti. Práve oni najviac pocítia zmeny súvisiace s reguláciou hypoték. Podľa O. Brosku okrem už dobre známych zmien týkajúcich sa regulácie hypoték sa predpokladá zvyšovanie úrokových sadzieb, ktoré v uplynulých dňoch oznámila Európska centrálna banka.

Toto zvyšovanie sa, samozrejme, prejaví v zdražovaní úverov. Na bývanie si sporí len 21 percent Slovákov, no až 80 percent vie, že pri financovaní bývania bude potrebovať aj hotovosť.

Podľa výsledkov prieskumu si Slováci dokážu odložiť v priemere 1 831 eur ročne, čo je 152,6 eura mesačne. Najčastejší účel na ktorý si odkladajú, je rezerva do budúcnosti 71 percent. Najviac si pritom dokáže ušetriť staršia veková kategória a opýtaní na západnom Slovensku.

Až viac ako polovica Slovákov sa oberá o možnosť výberu najvýhodnejšej hypotéky tým, že sa neradí s nezávislým odborníkom.

Prieskum ukázal, že v otázke financovania bývania sa radí odbornými radami nezávislého finančného poradcu 43 percent opýtaných, no až 33 percent opýtaných dôveruje len poradcovi svojej banky a pomerne veľká časť sa radí aj s rodinou a známymi, a to až 24 percent. To v konečnom dôsledku môže viesť k nevýhodným rozhodnutiam spôsobenými neodbornými radami.

Prieskum formou dotazníkovej metódy realizovala spoločnosť Tower Finance medzi obyvateľmi SR vo všetkých krajských mestách vo veku od 18 rokov, na vzorke 1 200 respondentov. Prieskum sa uskutočnil v októbri 2018.