Na pracovisko bude od začiatku budúceho týždňa možný vstup iba zaočkovaným a zamestnancom, ktorí ochorenie covid-19 v posledných 180 dňoch prekonali.

Ostatní pracovníci sa budú musieť raz za sedem dní povinne na pracovisku otestovať. Po stredajšom rokovaní vlády o tom informoval minister hospodárstva Richard Sulík. Tento režim by mal platiť do konca roka.

Na snímke minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) počas tlačovej konferencie k aktuálnym otázkam v Bratislave 5. novembra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Lockdown na Slovensku definitívne bude: Vláda schválila opatrenia aj pre školy

Výsledok „antigénu" bude platiť sedem dní

„Na splnenie podmienky ´testovaní´, bude potrebný antigénový samotest nie starší ako sedem dní," povedal Sulík. Testovanie bude realizované priamo na pracovisku, kto bude výsledky kontrolovať, zatiaľ nie je jasné.

Podľa Sulíka to nemusia byť zdravotníci, ale napríklad osoba určená zamestnávateľom. Minister nevylúčil, že v prípade ďalšieho zhoršenia pandemickej situácie sa môže interval testovania skrátiť.

Testy zabezpečia zamestnávatelia

Testy budú zabezpečovať zamestnávatelia a ich cena by podľa uznesenia vlády mala byť obmedzená na päť eur. Opatrenie má podľa Sulíka zatiaľ platiť päť týždňov.

Náklady za testy preplatí ministerstvo hospodárstva jednorazovo za celých päť týždňov na základe žiadosti podanej zamestnávateľom v januári budúceho roka.

Presnejšie informácie budú známe po vydaní manuálu na testovanie zamestnancov rezortom hospodárstva.

Slovensko nakúpi 10 miliónov testov

Návrh nákupu antigénových testov zo spoločného obstarávania Európskej komisie z dielne Ministerstva zdravotníctva v stredu odobrila vláda.

Malo by ísť o testy spoločnosti Siemens - antigénový test CLINITEST Rapid COVID-19 Antigen Self-Test, ktoré spĺňajú aj kritériá pre potreby samotestovania.

O zabezpečenie finančných prostriedkov na ich nákup sa má postarať Ministerstvo financií. O ich uskladnenie sa postará Správa štátnych hmotných rezerv SR.

Manuál pre zamestnávateľov vydá minister hospodárstva

Minister hospodárstva Richard Sulík pripraví a vydá manuál pre zamestnávateľov na vykonanie povinného testovania zamestnancov v prevádzkach podnikov na ochorenie covid–19.

Testy by nemali byť drahšie ako 5 eur

Maximálna regulovaná cena antigénových testov by nemala podľa uznesenia vlády prekročiť päť eur. Kabinet Eduarda Hegera zároveň uložil ministrovi financií Igorovi Matovičovi, aby zabezpečil zamestnávateľom finančné prostriedky na preplatenie testovania.

Na snímke testovanie na ochorenie COVID-19 antigénovými testami v mobilnom odberovom mieste (MOM) v areáli nemocnice v Michalovciach 17. augusta 2021. FOTO TASR - Roman Hanc
Neprehliadnite

Ani zamestnávatelia, združení v APZD, nechcú testovať zamestnancov na vlastné náklady

Pôvodný manuál pre zamestnávateľov vláda prijala v januári tohto roka a zrušila ho bez náhrady koncom septembra. Rezort hospodárstva vtedy odôvodnil jeho zrušenie prijatím COVID automatu. Zrušený predpis upravoval okrem iného minimálny odporúčaný počet zamestnancov na testovanom pracovisku, spôsob vydávania testov testovacej autorite, zodpovednosť za likvidáciu odpadu či náhradu za vykonané testy pre zamestnávateľa.

Lengvarský
Neprehliadnite

Antigénové testy za cenu päť eur by sa mali podľa Lengvarského robiť v desiatkach nemocníc