Slovenská vláda v stredu schválila zmluvu medzi Slovenskou republikou a Kirgizskou republikou o zamedzení dvojitého zdanenia v oblasti daní z príjmov a zabránení daňovému úniku a vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam. Keďže ide o medzinárodnú zmluvu, bude po podpise predložená na vyslovenie súhlasu Národnej rade SR a následne prezidentke SR Zuzane Čaputovej na ratifikáciu.

„Cieľom zmluvy je vytvoriť právny rámec na rozvoj všestranných a vzájomne výhodných hospodárskych vzťahov. Jej uplatňovaním bude právo na zdaňovanie príjmov rozdelené objektívne medzi oba zmluvné štáty," uviedlo Ministerstvo financií SR v predkladacej správe k materiálu.

Zmluva rieši prekrývanie daňových sústav Slovenskej republiky a Kirgizskej republiky a eliminuje nadmerné daňové zaťaženie, ktoré by v prípade absencie takejto zmluvy vzniklo dvojitým právnym zdanením toho istého príjmu.

Ďalšie dôležité správy

Ústavný súd sa na stredajšom zasadaní zaoberal ústavnosťou tzv. prorodinného balíčka, ktorý Národná rada (NR) SR v júni opätovne schválila aj po vetovaní hlavou štátu. Prezidentka SR Zuzana Čaputová na ÚS napadla sporné časti balíčka z dielne ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) v rámci novely zákona o financovaní voľného času dieťaťa. Na snímke poslanec Národnej rady SR a odporca Milan Vetrák na ÚS v Košicach 9. novembra 2022. FOTO TASR – František Iván
Neprehliadnite

Banky sa boja, že osobitný odvod spadne aj na ne. Návrh zmien by úplne zrušili