Spoločnosť Intercable plánuje v Kriváni v okrese Detva rozšírenie výroby automobilových komponentov o výrobky prispôsobené na využitie v elektromobiloch. Investícia za viac ako 8,5 milióna eur by mala do roku 2026 priniesť 82 nových pracovných miest. Vyplýva to z návrhu na poskytnutie investičnej pomoci, ktorý schválila vláda.

Druhý investičný stimul

„Pôjde o novú pokročilejšiu produktovú skupinu vysokonapäťových distribučných systémov, v ktorých budú plastové časti kombinované s medenými spojnicami," priblížilo ministerstvo hospodárstva vo zverejnenom materiáli. Spoločnosť na tento projekt získa štátnu investičnú pomoc cez 1,5 milióna eur vo forme úľavy na dani z príjmov.

Spoločnosť Intercable je 100 percentnou dcérskou spoločnosťou Intercable GmbH, ktorá sídli v južnom Tirolsku. V Kriváni pôsobí od roku 2018 a v súčasnosti patrí s približne 800 zamestnancami k najväčším zamestnávateľom v regióne. Pre Intercable by pridelenie investičnej pomoci bolo už druhým investičným stimulom. Sumou takmer 2,5 milióna eur bolo koncom roka 2018 podporené vybudovanie závodu.

Sisme rozšíri výrobu motorov pre kompresory

Talianska spoločnosť Sisme Slovakia plánuje v Malom Krtíši investovať 1,5 milióna eur a rozšíriť výrobu elektromotorov do chladiacich kompresorov. Do konca roka 2024 by spoločnosť mala vytvoriť 24 nových pracovných miest a od štátu dostane investičný stimul 300 000 eur vo forme úľavy na dani z príjmu. Vyplýva to z návrhu investičnej pomoci, ktorý v stredu schválila vláda.

Sisme Slovakia je dcérskou spoločnosťou talianskej spoločnosti Societá Italiana Statori E Motori Elettrici. Závod Sisme sa nachádza v Olgiate Comasco v provincii Como v severnom Taliansku a špecializuje sa na výrobu motorov do sušičiek, nápojových automatov, ohrievačov, kompresorov a priemyselných klimatizácií. V súčasnosti pracuje v tomto talianskom závode približne 300 zamestnancov.

Závod Sisme Slovakia v Malom Krtíši spustil výrobu v roku 2009. V súčasnosti zamestnáva okolo 180 ľudí.

Samsung rozšíri výrobu o veľkoplošné panely

Kórejský výrobca Samsung Electronics Slovakia plánuje v Galante rozšíriť výrobu o nové modely veľkoplošných televízorov a monitorov. Finálnym výrobkom budú zobrazovacie jednotky vyrábané novou technológiou Micro LED.  Investícia má dosiahnuť 36 miliónov eur a firma plánuje vytvoriť 140 nových pracovných miest. Vyplýva to z návrhu na poskytnutie investičnej pomoci, ktorý v stredu schválila vláda.

Samsung v súvislosti s investíciou dostane štátny investičný stimul vo výške deväť miliónov eur vo forme úľavy na dani z príjmu. Ten by mal rovnomerne čerpať vo výške 1,8 milióna eur počas nasledujúcich piatich rokov.

Rezort hospodárstva v schválenom materiáli zdôraznil, že ide o vysoko prémiový produkt so zameraním predovšetkým na firemnú oblasť, pričom celá produkcia novej prevádzkarne je určená na export, a to prevažne na trh Európskej únie.
Samsung otvoril svoj závod v Galante už v roku 2003, keď v závode bola spustená výroba CDT a LCD monitorov. V tom istom roku spoločnosť vyrobila prvý milión monitorov.  

Ďalšie dôležité správy

WA 30 archív Šanghaj - Na archívnej snímke z 23. apríla 2022 zamestnanci pracujú na monážnej linke automobilky SAIC Motor v Šanghaji na východe Číny.  Export Číny pokračoval v apríli v raste, tempo rastu však bolo najslabšie za takmer dva roky. Keďže dovoz stagnoval, výsledkom je ďalší obchodný prebytok, pričom ním Čína prekonala očakávania analytikov. FOTO TASR/AP

 In this photo released by Xinhua News Agency, laborers work at the assembly workshop of automaker SAIC Motor Company's Lingang bas
Neprehliadnite

Zahraničný obchod sa v júni prepadol do mínusu 78 miliónov eur