Parlament vláde Eduarda Hegera vyslovil nedôveru. Za jej pád hlasovalo 78 zo 102 prítomných poslancov. Proti boli dvadsiati poslanci, dvaja sa zdržali a dvaja nehlasovali.

Na vyslovenie nedôvery bola nutná nadpolovičná väčšina všetkých 150 poslancov.

Nechceli sa zúčastniť rituálnej popravy

Poslanci OĽaNO pred samotným hlasovaním zo sály odišli.

„Poslanecký klub OĽaNO sa nebude zúčastňovať rituálnej popravy vlády, ktorá nekradne, pomáha a rieši reálne problémy ľudí,“ oznámil šéf poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš.

Šéf liberálov Richard Sulík pred hlasovaním uviedol, že boli na poslednú chvíľu na klube pripravení vyjsť v ústrety Matovičovej požiadavke.

„Potom sa však stalo niečo nehorázne a neviem, či sa to stalo za posledných 30 rokov v slovenskej politike. Minister financií prišiel k prezidentke, podpísal demisiu a potom to vytrhol jej pracovníkovi z rúk s tým, že si to rozmyslel. Ja si myslím, že nič lepšie nedokumentuje to chaotické vládnutie, ktoré tu zažívame,“ uviedol šéf liberálov Richard Sulík.

Predseda parlamentu Boris Kollár sa všetkým za spôsobený chaos ospravedlnil.

„Chcel by som sa všetkým Slovákom za tento chaos ospravedlniť. Skutočne je to pocit prenesenej hanby,“ priznal B. Kollár.

S podmienkami strana SaS nesúhlasila

Hlasovať o návrhu na vyslovenie nedôvery vláde sa malo v utorok (13. decembra). Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš vtedy navrhol presunutie hlasovania na štvrtok, za čo hlasovalo 77 poslancov.

V deň odvolávania vlády (15. decembra) Igor Matovič strane SaS ponúkol svoju demisiu. Mal ale dve podmienky – stiahnutie návrhu na vyslovenie nedôvery vláde a podporu návrhu štátneho rozpočtu. Strana SaS ponuku ministra financií Igora Matoviča neprijala. Liberáli uviedli, že odmietajú hrať akékoľvek hry a koniec vlády je nevyhnutnosťou.

Samotné hlasovanie sa najskôr odložilo o 20 minút, pre poradu poslaneckých klubov. Po prestávke zas predseda parlamentu Boris Kollár zvolal zasadnutie poslaneckého grémia.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke v popredí zľava poslanci NRSR Mária Kolíková, Richard Sulík a Anna Zemanová počas tlačovej konferencie SaS k aktuálnej schôdzi NR SR počas 72. schôdze NR SR v Bratislave 20. septembra 2022. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Strana SaS odmietla Matovičovu ponuku. Bude hlasovať za vyslovenie nedôvery vláde