Od pondelka 29. novembra ostanú zatvorené, respektíve na dištančnú výučbu prejdú základné umelecké školy, centrá voľného času, jazykové školy i krúžky a mimoškolské aktivity.

Protipandemické opatrenia sa od pondelka sprísnili, má ísť o lockdown pre nezaočkovaných
Neprehliadnite

Prehľad výnimiek zo zákazu vychádzania. Čo môžete robiť počas lockdownu

Ako jedno z možných opatrení, ktoré má pomôcť udržať školy mimo ohnísk infekcie nového koronavírusu, to v piatok oznámil minister školstva Branislav Gröhling (SaS).

Zimné prázdniny by podľa neho mohli začať skôr, vyučovanie by sa pred koncoročnými sviatkami mohlo skončiť už 17. decembra. ,,Musím sa ešte o tom poradiť," povedal.

Prioritou je zníženie mobility

,,Od pondelka (29. 11.) ostanú otvorené materské, základné a stredné školy a rovnako špeciálne školy a špeciálne výchovné zariadenia, ako aj poradne pre individuálnu prácu so žiakom," deklaroval Gröhling.

Hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR pre pediatriu Elena Prokopová zrušenie krúžkov a mimoškolských aktivít vysvetľovala snahou prioritne zabezpečiť zníženie mobility, možného prenosu infekcie spájaním rôznych skupín detí, a tým vytvoriť čo najväčšiu ochranu v prostredí škôl.

Na snímke zľava minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SAS) a minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) počas tlačovej konferencie k plánu obnovy a reformnej jeseni v Bratislave 4. októbra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Gröhling neplánuje covidové prázdniny, na tretiu dávku vakcíny sa môžu prihlásiť aj učitelia

,,Sústreďme sa na to, aby sme zabezpečili deťom bazálnu výučbu, všetko ostatné môže v súčasnej situácii počkať," uviedla.

V školách má podľa inštrukcií rezortu platiť prísny zákaz miešania tried – na telocviku, ale aj pri iných hodinách. Rovnako musia školy zabezpečiť v čo najväčšej možnej miere oddelené stravovanie v jedálňach - v oddelených časoch, ideálne tak, aby sa každá trieda stravovala samostatne, prípadne skupiny tých istých tried vždy v tom istom čase. Internáty prejdú do režimu OTP.

Milióny eur na ochranné pomôcky

Minister pripomenul, že rezort poslal v strede týždňa 4,38 milióna eur pre MŠ, ZŠ aj SŠ na testy, rúška, respirátory či ochranné pomôcky. Suma je vyčíslená ako 30 eur na zamestnanca školy. Celkovo sa majú financie dostať k 2766 zriaďovateľom a ich 146 195 zamestnancov. ,,Týka sa zamestnancov v prenesenom výkone správy i originálnom výkone správy," dodal minister

Šéf školského rezortu obhajoval rozhodnutie ponechať napriek inému názoru konzília otvorené školy. ,,Zatvorené školy nám problém s pandémiou nevyriešia, to vyrieši očkovanie, už si to konečne povedzme," zdôraznil Gröhling.

Na snímke zľava minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SAS) a minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) počas tlačovej konferencie k plánu obnovy a reformnej jeseni v Bratislave 4. októbra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Gröhling nechce trestať žiakov a nemyslí si, že dočasné zatvorenie škôl je riešením situácie

Pripomenul, že dáta, ktorými rezort disponuje, kontinuálne potvrdzujú, že školy nie sú ohniskami infekcie. Minister sa obáva, že dočasné zatvorenie škôl by sa napokon predlžovalo, čo by malo výrazne negatívny vplyv na vzdelanie detí, ale aj na ich duševnú a sociálnu pohodu.

Pripustil, že situácia s prevádzkou škôl sa môže zmeniť, v súlade s vývojom pandemickej situácie. ,,Ak sa preukáže výrazné zhoršenie situácie, budeme upravovať jednotlivé kroky," dodal.

Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) prichádza na 41. schôdzu vlády SR 16. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Prečo by mali školy zostať otvorené? Pracujúci sú štyrikrát rizikovejší, tvrdí Gröhling

Viac o téme: Covid-19