Viac ako tretina Slovákov si nemôže dovoliť zaplatiť týždennú dovolenku a takisto tretina obyvateľov SR nie je schopná čeliť nečakaným výdavkom. Vyplýva to zo štatistík EU SILC 2019. Štatistický úrad (ŠÚ) SR o týchto dátach informoval pri príležitosti sobotného (17. 10.) Medzinárodného dňa boja proti chudobe.

,,Najčastejším problémom Slovákov v oblasti výdavkov je skutočnosť, že si nemôžu dovoliť zaplatiť raz ročne týždeň dovolenky mimo domu. V minulom roku to priznalo až 37,3 percent obyvateľov SR," uviedli štatistici. Druhý najväčší problém Slovákov sa týkal nižšej schopnosti čeliť nečakaným výdavkom, čo sa dotýka 30 percent (1,6 milióna) obyvateľov. Tretím problémom bola neschopnosť zabezpečiť si mäsité jedlo každý druhý deň, čo si nemôže dovoliť 12,3 percenta slovenskej populácie.

Futbal počas pandémie v Devínskej Novej Vsi
Neprehliadnite

Slovenskému športu pomaly zvoní umieračik. Hokej bez divákov vydrží len do konca novembra

,,Počet a podiel ľudí, ktorí uvádzajú tri najčastejšie nedostatky však medziročne klesol a klesá aj z dlhodobého hľadiska. Problém zaplatiť týždňovú dovolenku mimo domova raz ročne mala pred desiatimi rokmi ešte viac ako polovica obyvateľstva, teraz je to už len necelých 38 percent populácie," poznamenal riaditeľ odboru štatistickej životnej úrovne obyvateľstva Róbert Vlačuha s tým, že rovnako aj problém s nečakanými výdavkami malo pred desiatimi rokmi výrazne viac Slovákov.

Na úrovni EÚ má problém so zaplatením týždennej dovolenky raz ročne zhruba 28 percent obyvateľov. Horšie ako Slováci sú na tom napríklad Taliani či Chorváti, naopak v Rakúsku má tento problém len 13  percent obyvateľstva.

Približne desatina Slovákov mala v roku 2019 problém so splácaním pôžičiek, čo štatistici považujú za nepatrnú medziročnú zmenu. Oproti roku 2018 sa však výraznejšie zvýšil počet domácností, ktoré majú problém s udržaním primeraného tepla v dome či byte počas celého roka. Na kúpu osobného auta vlani nemala dostatok financií každá desiata domácnosť. Na Slovensku však takmer neexistuje človek, ktorý by tvrdil, že si nemôže dovoliť mobilný telefón.

Dovolenka na Slovensku je tá najlepšia.
Neprehliadnite

Na týždeň dovolenky mimo domova nemá takmer tretina Európanov

Viac ako 15 percent Slovákov trpí aspoň troma nedostatkami z deviatich sledovaných položiek. Tento ukazovateľ oproti roku 2018 poklesol o dva percentuálne body. Narástol však podiel Slovákov, ktorí pociťujú nedostatok v štyroch sledovaných položkách - nárast o 0,9 percentuálneho bodu na úroveň takmer ôsmich percent.