Britská právnická firma Leigh Day uviedla, že vyše jedenásťtisíc ľudí a 17 inštitúcií minulý týždeň podpísalo žalobu proti spoločnosti Shell. Nadviazali tak na vyše dve tisícky individuálnych sťažností ešte z roku 2015. Odškodné od spoločnosti Shell žiadajú obyvatelia Nigérie na Najvyššom súde v Londýne, informuje portál CNBC.

Ropná spoločnosť má prevziať zodpovednosť za negatívny dopad na živobytie obyvateľov – konkrétne za zničenie možnosti farmárčenia a rybolovu.

Spoločnosť Shell, ktorá vo štvrtok vykázala svoj historicky najvyšší ročný zisk vo výške takmer 40 miliárd dolárov, tvrdí, že komunity nemajú právny nárok na presadzovanie odstraňovania ropných škvŕn.

Očakáva sa, že Najvyšší súd posúdi žaloby budúci rok.

Poškodené komunity veria, že by mohol rozhodnúť ich v prospech, nakoľko minulý rok súd posudzoval obdobný prípad, kedy bola, spoločnosť Shell kótovaná v Londýne, právne zodpovedná za systémové znečistenie spôsobené jej nigérijskou dcérskou spoločnosťou Shell Petroleum Development Company of Nigeria.

Daniel Leader, partner spoločnosti Leigh Day, hovorí, že prípad upozornil na dôležitosť témy zodpovednosti veľkých ropných spoločností za škody na životnom prostredí.

Šéf Shellu Wael Sawan tvrdí, že veľa únikov bolo spôsobených krádežou a sabotážou tretích strán, a mnohé z nich sa im nepodarilo odstrániť pre obavy z ešte väčších katastrof.

Dodáva, že spor v Nigérii je potrebné vidieť v širšom kontexte, ktorým by sa mala zaoberať nigérijská vláda, nie súkromný podnik.

Trojročná štúdia Programu Spojených národov pre životné prostredie, zverejnená v roku 2011, informovala o tom, ako boli ľudia z Ogonilandu, oblasti pri rieke Niger, každodenne vystavení závažnej kontaminácii, ktorá mala vplyv na ich vodné zdroje, kvalitu ovzdušia a poľnohospodársku pôdu.

„Máme trvalý záväzok upratať v oblastiach, kde máme priamy prístup, a pokračujeme v tom," povedal šéf Shellu. „Minulý rok sme výrazne investovali do vyraďovania a obnovy mnohých zariadení v Nigérii a na celom svete. Takže toto je skutočne oblasť, na ktorú sa zameriavame."

Leigh Day tvrdí, že k žiadnemu čisteniu zo strany ropného gigantu nedošlo a obyvatelia stále pijú z otrávených studní.

Ďalšie dôležité informácie