Tento týždeň prebieha horúčkovitá snaha vedcov zistiť, ako veľmi je nebezpečný nový variant koronavírusu. Modifikácia s názvom B.1.1.529 sa len nedávno objavila v Juhoafrickej republike a Botswane. Panel expertov ho nazval ďalším písmenom gréckej abecedy, omikron. 

Obavy vedeckej komunity sú založené na skutočnosti, že nový variant je vysoko infekčný a mohol by čoskoro vystriedať existujúci delta variant, ktorý sa rozšíril po celom svete.

Na rozdiel od delta variantu, ktorý má vo svojom povrchovom proteíne 16 mutácií, nový variant ich má až 32.

Veľké množstvo mutácii naznačuje, že by mohol potenciálne vytvárať väčšiu virálnu nálož, šíriť sa rýchlejšie a dokonca aj obchádzať imunitnú reakciu ľudí – zaočkovaných, a aj takých, čo koronavírus už prekonali.

KK17 Heimstetten - Zamestnanec počas testovania antigénovým rýchlotestom na koronavírus v kancelárii vedúceho výroby vo výrobnej budove siete pekární a cukroviniek Traublinge 22. novembra 2021 v bavorskom Heimstettene. FOTO TASR/DPA
22.11.2021, Bayern, Heimstetten: Ein Mitarbeiter nimmt im Büro des Produktionsleiters in einem Produktionsgebäude der Bäckerei- und Konditoreikette Traublinger ein Stäbchen für einen Corona-Schnelltest aus einer Hülle. Foto: Matthias Balk/dpa +++ dpa-Bildfunk +++
Neprehliadnite

Omikron: Čo vieme o novom variante koronavírusu z Juhoafrickej republiky

Obávaný variant

Práve kvôli týmto obavám v piatok zasadla Svetová zdravotnícka organizácia, že nový variant označí ako „obávaný“. Ešte pred ním to tak spravilo Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb. 

Priložený graf z dielne Financial Times ukazuje rýchlosť jeho šírenia oproti predchádzajúcim variantom delta a beta.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa