Vyhýbanie sa plateniu daní podľa všetkého funguje aj v prípade veľkých mäsokombinátov. Britský The Guardian v spolupráci s Lighthouse Reports zistili, že dve spoločnosti – Anglo Beef Processors UK a Pilgrim's Pride Corporation (vlastnené brazílskym gigantom na hovädzie mäso JBS) využívajú offshore spoločnosti, ktoré im umožňujú vyhnúť sa plateniu daní v miliónoch libier v Spojenom kráľovstve.

Aj keď nejde o nezákonné praktiky, jeden z oslovených odborníkov na dane to označil za „agresívne vyhýbanie sa daňovým povinnostiam“. Nadnárodné spoločnosti a ich účtovníci jednoducho využili príležitosti, ktoré ponúkajú komplikované finančné štruktúry, na zníženie svojich daní.

Tieto globálne mega spoločnosti dodávajú svoje produkty do reťazcov ako KFC či Nando, ale aj predajní organického sortimentu Sainsbury. Dotknuté mäsiarske spoločnosti majú svoje pobočky v Spojenom kráľovstve, ako aj v Holandsku a Luxembursku, ktoré majú odlišné daňové režimy. Požičaním peňazí od spoločnosti v jednej krajine a následným požičaním za inú úrokovú sadzbu môžu spoločnosti legálne výrazne znížiť svoje daňové účty.

V súlade s predpismi

The Guardian a Lighthouse Reports odhadli, že dve mäsové spoločnosti Anglo Beef Processors UK a Pilgrim’s Pride Corporation sa vyhli plateniu daní za viac ako 160 miliónov libier (178 mil. eur).

Obe spoločnosti uviedli, že konajú v súlade s daňovými predpismi vo všetkých jurisdikciách, v ktorých pôsobia.

Anglo Beef Processors UK (ABP UK) prevádzkuje britskú prevádzku na hovädzie mäso ABP Food Group a je najväčším producentom hovädzieho mäsa v Spojenom kráľovstve. Je popredným dodávateľom mäsa do supermarketov v Spojenom kráľovstve.

Zdá sa, že spoločnosť ABP UK previedla platby úrokov na inú spoločnosť v rámci skupiny ABP Food Group – Trojaan Investering BV – so sídlom v Holandsku. Aspoň toľko odhalili verejne dostupné výročné správy spoločnosti Trojaan, ktoré zverejnil holandský obchodný register.

Trojaan Investering BV sa vo svojich výročných správach opisuje ako financujúca spoločnosť a uvádza, že je súčasťou skupiny ABP Food Group. Jej správy tiež konštatujú, že spoločnosť nemá žiadnych zamestnancov.

Jej výročná správa za rok 2017 podrobne uvádzala pôžičku vo výške 63 miliónov libier (70 mil. eur) poskytnutú spoločnosti ABP UK s úrokovou sadzbou päť percent, splatnú v decembri 2022. To by sa rovnalo 3,15 milióna libier (3,50 mil. eur) na úrokoch platených každý rok spoločnosťou ABP UK Trojaanu, ktoré by bolo možné odpočítať od daňového základu.

Bezúročné pôžičky od iných

Správa ukazuje, že Trojaan si vzal bezúročné pôžičky od iných spoločností skupiny so sídlom v Írsku a na Jersey.

Podľa svojich výročných správ medzi rokmi 2013 a 2017 zarobil Trojaan 118 miliónov eur (103 miliónov libier), z ktorých takmer všetko pochádzalo z úrokov z pôžičiek iným spoločnostiam skupiny vlastneným ABP Food Group. Správy ukazujú, že v rokoch 2013 až 17 Trojaan zaplatil na dani 1,1 milióna eur (960-tisíc libier), čo zodpovedá priemernej efektívnej daňovej sadzbe 0,9 percent.

Hovorca ABP povedal: „Spĺňali sme a naďalej platíme dane vo všetkých jurisdikciách, v ktorých pôsobíme. Nemáme čo viac komentovať.“

Pilgrim's UK a Moy Park – obe sú súčasťou Pilgrim's Pride Corporation so sídlom v USA – v súčasnosti podľa ich webových stránok kontrolujú 25 a 30 percent britského trhu s bravčovým a hydinovým mäsom.

Vyzerá to tak, že britská holdingová spoločnosť Pilgrim's UK a Moy Park – nazývaná Onix Investments UK – zaplatila v období štyroch rokov medzi rokmi 2017 a 2020 úrokové platby v celkovej výške 172,8 milióna dolárov (179 miliónov eur) skupine spoločnosti so sídlom v Luxembursku s názvom Sandstone Holdings, uvádza sa vo verejne dostupných výročných správach podaných v Luxemburgu.

Z výročných správ vyplýva, že Sandstone Holdings v rokoch 2017 až 20 požičiaval peniaze spoločnosti Onix za šesť a 7,5 percentný úrok. Požičiaval si peniaze aj od iných spoločností vlastnených skupinou bezúročne.

Agresívne vyhýbanie sa daniam

Spoločnosť Sandstone Holdings zaznamenala v rokoch 2017 až 2020 zisk 160 miliónov dolárov (166,51 miliónov eur) a podľa správ jej spoločnosti zaplatila na dani 299-tisíc dolárov (311-tisíc eur ), priemerná efektívna daňová sadzba je 0,19 percenta. Sandstone Holdings nemala v tom období žiadne personálne náklady, čo naznačuje, že nikoho nezamestnávala.

Reuven Avi-Yonah, profesor práva na Právnickej fakulte University of Michigan, v reakcii na využívanie offshore spoločností a odpočítavanie úrokových platieb, ktoré im boli vyplatené zo strany ABP UK a Pilgrim's Pride Corporation, hovorí, že „nie je pochýb o tom, že ide o agresívne vyhýbanie sa daňovým povinnostiam“.

„Tieto spoločnosti sú financované nulovými pôžičkami a platia veľmi nízke dane, pretože sú holdingovými spoločnosťami. Luxembursko a Holandsko uplatňujú na holdingové spoločnosti osobitné pravidlá zdaňovania, aby prilákali podnikanie,“ povedal R. Avi-Yonah, ktorý je tiež bývalým konzultant Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Alex Cobham, generálny riaditeľ spoločnosti Tax Justice Network, uviedol, že „toto všetko vyvoláva dojem vyhýbania sa daňovým povinnostiam, ktorého cieľom je zabrániť priznaniu a zdaneniu ziskov v mieste základnej skutočnej činnosti – teda v mieste, kde zisky skutočne vznikajú. To, čo môžem považovať za zneužívanie, nemusí byť nevyhnutne nezákonné, ale také sú nedostatky medzinárodných daňových pravidiel.“

Hovorca JBS USA a Pilgrim’s povedal: „Pilgrim’s a jej dcérske spoločnosti pracujú na zabezpečení dodržiavania všetkých daňových zákonov a nariadení krajín, v ktorých pôsobia, ako aj na otvorenosti a transparentnosti v prístupe k daňovým úradom.“

Dodal: „V Spojenom kráľovstve Pilgrim’s od roku 2017 investoval približne dve miliardy libier do akvizícií a kapitálových výdavkov a zameriava sa na pokračovanie investícií v regióne.“

Ďalšie dôležité správy

JB 27 Stuttgart - Nemecký minister poľnohospodárstva Cem Özdemir (vľavo) víta svojho ukrajinského rezortného partnera Mykolu Solskyja počas ich bilaterálneho stretnutia v rámci summitu ministrov poľnohospodárstva skupiny G7 v paláci Hohenheim v nemeckom Stuttgarte 13. mája 2022. FOTO TASR/AP 

Minister of Agriculture of Germany, Cem Oezdemir, left, welcomes Mykola Solskyj, right, Minister of Agriculture of Ukraine for a G7 meeting of agriculture ministers at Hohenheim Palace in Stuttgart, German
Neprehliadnite

Nemecko možno zavedie novú daň na mäso v čase vysokej inflácie