Vakcíny využívajúce technológiu takzvanej mediátorovej RNA (mRNA) poskytnú naočkovaným ľuďom ochranu pred vážnou formou ochorenia Covid-19 až niekoľko rokov. K takémuto záveru dospela nová štúdia amerických vedcov, ktorá vyšla v časopise Nature. Britskí vedci potom zistili, že ďalšia dávka vakcíny od spoločnosti AstraZeneca ešte posilňuje odozvu imunitného systému u už plne očkovaných osôb.

Technológiu mRNA využívajú výrobcovia Pfizer/BioNTech a Moderna. Vakcíny mRNA sa od tých tradičných líšia tým, že neobsahujú žiadnych mŕtvych či oslabených pôvodcov choroby, ale genetickú informáciu vírusu. Táto metóda sa prirovnáva k návodu, podľa ktorého si telo dokáže vytvoriť vlastné protilátky.

Podľa vedcov je pravdepodobné, že ľudia zaočkovaní preparátmi firiem Pfizer/BioNTech a Moderna budú chránení pred ťažkou formou Covidu-19 niekoľko rokov. Trvalejšia je pritom ochrana u ľudí, ktorí Covid-19 prekonali a následne sa nechali zaočkovať - ​​u nich by mohla byť až celoživotná.

Na bývalých hraničných priechodoch Berg a Jarovce-Kittsee budú v najbližších dňoch prebiehať intenzívne policajné kontroly. Zamerané budú na karanténne povinnosti po vstupe na územie Slovenska. Na snímke policajti kontrolujú vodičov na hraničnom prechode Petržalka-Berg 24. júna 2021. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Prísnejšie kontroly na hraniciach sú podľa Klusa jednou z alternatív

,,Je to dobré znamenie toho, ako je naša imunita po tejto vakcíne odolná," povedal denníku The New York Times k výsledkom skúmania imunológ Ali Ellebedy z Washingtonovej univerzity v St. Louis, ktorý štúdiu riadil.

Vedci však berú do úvahy len doteraz existujúce varianty koronavírusu. Tých však podľa odborníkov s pokračujúcim šírením nákazy stále pribúda, pričom niektoré z nich by časom mohli preukázať odolnosť voči imunizácii poskytnutej terajšími vakcínami. Ak by sa tak stalo, bolo by zrejme preočkovanie potrebné.

Vedci z Oxfordskej univerzity vo zverejnenej štúdii uviedli, že ľudia, ktorým bola v klinických testoch podaná tretia dávka vakcíny firmy AstraZeneca, majú väčšie množstvo protilátok, než po podaní druhej dávky. To vedci považujú za priaznivý vývoj, pretože ukazuje, že v prípade klesajúci ochrany možno imunitu znovu posilniť ďalšou injekciou. Ako dlho bude trvať ochrana po dvoch dávkach AstraZenecy však zatiaľ nie je úplne jasné, vedci dúfajú, že to bude najmenej rok či dlhšie.

Na snímke epidemiológ Vladimír Krčméry odpovedá na otázky novinárov počas príchodu na zasadnutie Ústredného krízového štábu SR v Bratislave vo štvrtok 17. júna 2021. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Krčméry predpokladá, že ďalšia vlna pandémie príde v auguste

Vedci zatiaľ nedospeli ani k záveru o trvanlivosti ochrany po vakcíne firmy Johnson&Johnson, ktorá je schválená napríklad v USA a EÚ a ktorá sa v obmedzenom množstve podáva aj na Slovensku. Podľa imunológa Ellebedyho však bude odozva imunitného systému pravdepodobne kratšia, než u vakcín s technológiou mRNA.