Nemecká farmaceutická spoločnosť BioNTech, ktorá spoločne s americkou firmou Pfizer vyvinula vakcínu proti covidu-19, hospodárila v druhom štvrťroku s čistým ziskom 2,8 miliardy eur po strate 88 miliónov eur pred rokom.

Firma to dnes uviedla v tlačovej správe. Za celý prvý polrok tak zarobila takmer štyri miliardy eur.

Štvrťročné tržby firma zvýšila zhruba na 5,3 miliardy eur  zo 42 miliónov pred rokom.

Vakcína proti covidu je jediným produktom firmy BioNTech na trhu, upozornila agentúra Bloomberg.

Firma zlepšila odhad celoročných tržieb z predaja vakcíny proti covidu na 15,9 miliardy eur z predtým predpokladaných 12,4 miliardy.

Uviedla tiež, že spolu s partnerom Pfizer podpísala zmluvy na dodávku zhruba 2,2 miliardy dávok v tomto roku a viac ako miliardu dávok v roku budúcom.

Spoluzakladateľ podniku Ugur Şahin dnes vyhlásil, že vakcínu zatiaľ nie je potrebné prispôsobovať novým mutáciám vírusu.

WA 42 Netanja - Osemdesiatšesťročná Blossom Koppelmanová dostáva tretiu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od konzorcia Pfizer/Biontech v domove dôchodcov v izraelskom meste Netanja v nedeľu 1. augusta 2021. Izrael začal od nedele podávať tretie dávky proticovidovej vakcíny osobám starším ako 60 rokov. FOTO TASR/AP
 
Blossom Koppelman, 86, receives a third Pfizer-BioNTech COVID-19 vaccine from a Magen David Adom national emergency service volunteer, at a private nursing home, in Netanya, Isr
Neprehliadnite

Naša vakcína zaberá aj proti delta variantu koronavírusu, tvrdí šéf BioNTechu

Spoločnosť BioNTech bola založená v roku 2008 v Mainzi a dlhodobo sa zaoberá výskumom liečby rakoviny so zameraním na biologickú liečbu. Po prepuknutí pandémie sa sústredila na vývoj vakcíny proti covidu-19.

Jej vakcína, podobne ako vakcína konkurenčnej americkej spoločnosti Moderna, používa technológiu mRNA.

Od tých tradičných sa líši tým, že neobsahuje žiadnych mŕtvych či oslabených pôvodcov choroby, ale genetickú informáciu vírusu. Táto metóda sa prirovnáva k návodu, podľa ktorého si telo dokáže vytvoriť vlastné protilátky.

KK47 Láhaur - Na archívnej snímke zo 6. júla 2021 zdravotník naťahuje do injekčnej striekačky vakcínu proti ochoreniu Covid-19 od spoločnosti Moderna vo vakcinačnom centre v pakistanskom Láhaur.
Neprehliadnite

Svet potrebuje rýchle očkovanie, inak budú škody obrovské. Najviac stratia najchudobnejší