Európska agentúra pre lieky (EMA) zistila možnú spojitosť medzi vakcínou proti Covidu-19 spoločnosti Johnson & Johnson a veľmi zriedkavými prípadmi krvných zrazenín. Vedľajšie účinky sa však prejavili len v jednotkách prípadov z miliónov očkovaných a prínos vakcíny prevyšuje možné riziká. EMA to v utorok uviedla v tlačovej správe s tým, že vakcína je bezpečná a efektívna. Hodnotenie má krajinám Európskej únie poskytnúť podklady pre rozhodnutie, či a ako látku využívať.

Americká firma Johnson & Johnson minulý týždeň dočasne z preventívnych dôvodov zastavila dodávky svoje vakcíny do Európy kvôli niekoľkým prípadom zdravotných ťažkostí po očkovaní v Spojených štátoch. EMA skúmala okrem iného osem prípadov tromboembolických komplikácií vrátane jedného úmrtia, ktoré zaznamenali úrady v USA medzi siedmimi miliónmi očkovaných.

Prvých 9600 dávok vakcíny Johnson&Johnson by malo do SR prísť 19. apríla
Neprehliadnite

Vakcínou Johnson & Johnson by sa mohlo očkovať v ambulanciách, zvažuje MZ

Keď je vakcínami očkované tak veľké množstvo ľudí, môžu nastať veľmi zriedkavé udalosti, ktoré neboli identifikované počas klinických testov," uviedla na skúmanie vakcíny šéfka EMA Emer Cookeová.

Výbor pre hodnotenie rizík (PRAC) po preskúmaní prípadov krvných zrazenín s nízkou hladinou krvných doštičiek dospel k záveru, že by ich výrobca mal začať uvádzať medzi veľmi výnimočné vedľajšie účinky svojho lieku. Podľa EMA sú ťažkosti podobné tým, ktoré sa objavujú po očkovaní látkou britsko-švédskej spoločnosti AstraZeneca.

Práve obmedzovanie dodávok tejto firmy je hlavnou príčinou dosiaľ pomalého tempa očkovania v únijných krajinách. Zrýchliť ho mal aj preparátu spoločnosti Johnson & Johnson, ktorého majú štáty EÚ počas druhého štvrťroka podľa pôvodného prísľubu dostať na 55 miliónov dávok.

Prvých 9600 dávok vakcíny Johnson&Johnson by malo do SR prísť 19. apríla
Neprehliadnite

Johnson & Johnson oznámila, že začala testovať vakcínu na dospievajúcich

EMA v utorok uviedla, že sa problémy s vakcínou J & J týkali výhradne ľudí pod 60 rokov, pre stanovenie konkrétne rizikové skupiny však podľa nej nie je dostatok údajov. Možnú príčinnú ťažkostí môže byť podľa agentúry imunitnú odpoveď organizmu na očkovanie.

„Dôležité je, že lekársky personál aj ľudia idúci na očkovanie vedia o riziku a môžu si dávať pozor na prípadné príznaky, ktoré sa zvyčajne objavujú do dvoch týždňov po vakcinácii," uviedla predsedníčka PRAC Sabine Strausová.

K podobným záverom dospela EMA aj v prípade spomínanej AstraZeneky, ktorú na základe jej hodnotenia únijné krajiny naďalej používajú. Niektoré iba obmedzujú jej nasadzovanie maximálnym vekom.