Na Slovensku potvrdili ďalšie štyri prípady omikron variantu nového koronavírusu. Osoby boli zaočkované dvomi dávkami vakcíny proti ochoreniu covid-19. Slovensko má laboratórne potvrdených celkovo 11 prípadov variantu omikron. TASR o tom informoval Úrad verejného zdravotníctva.

Prvá osoba so zisteným variantom omikron je podľa slov hlavného hygienika Jána Mikasa bez cestovateľskej anamnézy, pričom mala ľahký klinický priebeh ochorenia a boli dodržané opatrenia.

Druhá osoba je tiež s potvrdenou cestovateľskou anamnézou a zároveň úzkym kontaktom s pozitívnymi osobami. Rovnako mala ľahký priebeh ochorenia.

Tretia osoba je s potvrdenou cestovateľskou anamnézou z rizikovej krajiny. „Klinický priebeh ochorenia bol ľahký (kašeľ), protiepidemické opatrenia boli vykonané v plnom rozsahu," doplnil Mikas.

T-lymfocyty
Neprehliadnite

Panika nie je na mieste. Omikron nebude taký zlý, ako sa hovorí

Štvrtá osoba bola podľa slov hlavného hygienika v kontakte s osobami, u ktorých sa už potvrdil variant omikron. Rovnako mala ľahký priebeh ochorenia a príznaky, ako slabosť, únavu či kašeľ.

Neprehliadnite

Omikron obracia všetko naruby. Krajiny, ktoré na tom boli dobre, musia sprísňovať opatrenia

Vzhľadom na vlastnosti variantu a zaznamenaný výskyt u osoby bez cestovateľskej anamnézy ÚVZ predpokladá, že reálny výskyt omikronu v populácii je vyšší, než naznačujú priebežné výsledky sekvenácie pozitívnych vzoriek.

Juhoafrická republika, koronavírus, nový variant
Neprehliadnite

Výskum v Juhoafrickej republike ukazuje, že omikron posilňuje neutralizujúcu imunitu voči delte

ÚVZ preto dôrazne odporúča dať sa zaočkovať proti ochoreniu covid-19 a dôsledne dodržiavať protiepidemické opatrenia. „Očkovaním sa významne zníži riziko závažného priebehu infekcie a ťažkého priebehu ochorenia covid-19," dodal Mikas.

KK21 Paríž - Zdravotný pracovník stojí pred stanom, ktorý slúži na testovanie na ochorenie Covid-19 pred Eiffelovou vežou v Paríži 14. decembra 2021. Úrady vo Francúzsku chcú urýchliť očkovanie proti koronavírusu ešte pred Vianocami, keďže počet infekcií stúpa a stále viac ľudí s ochorením COVID-19 vyhľadá lekársku pomoc. FOTO TASR/AP
A health worker stands in front of a COVID-19 testing tent, near the Eiffel Tower, in Paris, Tuesday, Dec. 14, 2021. Authorities in France want to accelerate vacci
Neprehliadnite

Francúzsko bojuje s omikronom: Home office, obmedzenie kontaktov a žiaden zákaz vychádzania