Sťahovanie amerických vojakov z Afganistanu je dokončené na vyše 90 percent, oznámilo v utorok Centrálne velenie Pentagonu, teda amerického ministerstva obrany. Odvolala sa naň tlačová agentúra AP.

Centrálne velenie uviedlo, že afganským bezpečnostným silám oficiálne odovzdalo sedem bývalých amerických základní a zatiaľ evakuovalo z krajiny vybavenie, ktoré by zaplnilo takmer tisíc strategických transportných lietadiel C-17.

Konečný termín úplného stiahnutia amerických vojakov je 11. september, keď si USA pripomínajú 20. výročie teroristických útokov al-Káidy na americkom území. Tento termín určil americký prezident Joe Biden.

Odchod uprostred noci

V utorok už skôr zverejnila britská stanica BBC správu, že americká armáda opustila vojenskú leteckú základňu Bagram - svoju hlavnú základňu v Afganistane - v piatok 2. júla uprostred noci bez toho, aby to oznámila afganským bezpečnostným silám. Tie na to prišli až o niekoľko hodín, ako uviedol nový veliteľ základne generál Asadulláh Kúhistání.

Vojenská základňa v afganskom Bágrame.
Neprehliadnite

Táto vojna sa nedala vyhrať. Americkí vojaci opustia Afganistan do konca augusta

Generál dodal, že Američania odišli z Bagramu v piatok o 03.00 h miestneho času a že afganská armáda to zistila o niekoľko hodín.

V Bagrame sa nachádza aj väznica a údajne v nej zostalo päťtisíc väzňov z militantného hnutia Taliban.

Taliban prichádza

Taliban zároveň so sťahovaním amerických vojakov začal rýchlo postupovať a dobýjať okresy v Afganistane. Generál Kúhistání preto v pondelok povedal, že afganské sily očakávajú útok Talibanu na základňu Bagram.

Novinárov na leteckej základni informoval, že už dostáva správy o tom, že bojovníci Talibanu „robia presuny v okolitých vidieckych oblastiach“.

„Ak sa porovnáme s Američanmi, tak sú to veľké rozdiely. Ale v súlade s našimi možnosťami sa snažíme urobiť všetko, čo sa dá, a čo najviac zabezpečiť celý náš ľud a slúžiť mu,“ povedal Kúhistání.

Generál má pod svojím velením približne tritisíc vojakov - to je výrazne menej než desaťtisíce amerických a spojeneckých vojakov, ktorí kedysi obývali leteckú základňu, napísala BBC.

Americkí výsadkári pri lietadlách C-17 Globemaster III. v Iraku v roku 2003
Zdroj: Wikimedia / USAF - Stephen Faulisi
Americkí výsadkári pri lietadlách C-17 Globemaster III. v Iraku v roku 2003