Predaj nových osobných automobilov v Japonsku v októbri medziročne klesol o 31,3 percenta na 279 341 vozidiel. Dostal sa tak na najnižšiu októbrovú úroveň od roku 1968, kam siahajú porovnateľné údaje, uviedla agentúra ČTK.

Údaje oznámila v pondelok (1. 11.) Japonská asociácia obchodníkov s automobilmi (JADA). Predaj zaznamenal pokles už štvrtý mesiac za sebou, naďalej ho podkopávajú výpadky v dodávateľských reťazcoch, píše agentúra Kjódó.

Toyota
Neprehliadnite

Toyota v novembri zníži výrobu až o 15 percent, dôvodom je nedostatok čipov

 Celosvetové obmedzovanie výroby

Výrobcovia automobilov po celom svete sa teraz stretávajú s nedostatkom čipov aj ďalších súčiastok, takže musia obmedzovať výrobu. Pokiaľ bude tento nedostatok panovať dlhšiu dobu, mohol by podľa analytikov zabrániť výraznejšiemu oživeniu japonskej ekonomiky.

Japonská vláda zverejní údaje o vývoji hrubého domáceho produktu (HDP)v treťom štvrťroku v polovici novembra. Analytik Taró Saitó zo spoločnosti NLI Research Institute predpokladá, že HDP vykáže pokles o 0,9 percenta.

Rast ekonomiky s množstvom rizík

Vo štvrtom štvrťroku síce Saitó počíta s päťpercentným rastom ekonomiky, upozorňuje však na množstvo rizík, vrátane možnosti, že výpadky v dodávateľských reťazcoch budú trvať dlhšie, než sa predpokladalo.

Globálny nedostatok čipov teraz obmedzuje výrobu automobilového sektora aj v Českej republike. České Združenie automobilového priemyslu minulý mesiac oznámilo, že české automobilky tento rok kvôli nedostatku čipov nevyrobia vyše 250-tisíc áut.

Autá
Neprehliadnite

Ceny automobilov porastú, nahor ich bude tlačiť nedostatok čipov a zvyšovanie ďalších nákladov