V ankete TREND Barometer sme sa pýtali respondentov, či sa má Európska únia pripojiť obchodnej vojne voči Číne? Elektronicky hlasovalo medzi stredou 4. januára 2023 a pondelkom 9. januára 2023 celkovo 54 vybraných osobností slovenskej ekonomiky.

Pozrite si výsledky ankety a odpovede:

28 % Čiastočne. Brusel má obhajovať iba európske záujmy

Miroslava Michalíková, výkonná riaditeľka, Produkcia
Spojené štáty sú najbližším hodnotovým a obchodným spojencom EÚ. Je dôležité, aby koordinovali svoje kroky aj voči tretím krajinám. Washington však nemôže stavať Brusel pred hotovú vec. Z dlhodobého hľadiska musí EÚ spoločne s USA vytvárať také dodávateľské reťazce, ktoré budú znižovať našu závislosť na čínskom trhu. Zároveň musíme spoločne koordinovať prístup ku kontrole exportov prostredníctvom Európsko-americkej obchodnej a technologickej rady vytvorenej na tento účel v roku 2021. Spoločný prístup kontroly exportov sa musí zamerať na nové technológie a technológie dvojitého využitia, aby sa predišlo zneužitiu týchto materiálov na vojenské účely z čínskej strany.

Mikuláš Gazda, CEO, AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou
Pragmatický je to tak, ale obávame sa, že EÚ je bezzubá... Okrem toho Čína nebude rešpektovať nikoho, kto nemá za sebou adekvátnu vojenskú silu, nepýtajme sa prečo, je to jednoducho skutočnosť...

Peter Stadler, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Wealth Effect Management
Odpoveď alebo názor na danú problematiku vychádza z veľmi komplexnej perspektívy a nakoľko tá nezahŕňa ani zďaleka všetky možné dostupné informácie a fakty, ktoré máme, vyjadrím aj ja len svoj názor. Problém je medzi týmito dvoma veľmocami a EÚ a jej predstavitelia by mali hájiť predovšetkym naše záujmy členských štátov.

Tomáš Lysina, partner, L/R/P advokáti, s.r.o.
Európska únia by mala prihliadať najmä na vlastné záujmy a pri takomto rozhodovaní myslieť na dopady, ktoré by pripojenie k embargu mohlo spôsobiť.

Daniel Gašpar, managing partner, Crowdberry a.s.

Ondrej Laciak, riadiaci partner, Laciak & Co.,s.r.o., Bratislava

Peter Markovič, dekan, Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave

Viliam Matušek, marketingový riaditeľ, Baliarne obchodu, a.s., Poprad

22 % Minimálne. EÚ by mala reagovať iba recipročne

Andrej Viceník, člen predstavenstva a vrchný riaditeľ Divízie firemného bankovníctva, VÚB
Zamerať sa konečne na výraznejšiu podporu inovatívnych technológií a vedy ako takej sa mi javí zmysluplnejšie.

Martin Melišek, CFO, Softec
Prípadné embargo EÚ v oblasti polovodičov by bolo iba symbolické, vzhľadom na čipovú závislosť EU od sveta a preto aj zbytočné. Navyše ide o dlhodobé budovanie vplyvu USA voči Číne a nie o podporu demokracie v Číne, takže netreba žiadne rýchle kroky a rozhodnutia.

Peter Jakubička, CEO, Across Private Investments
Izolacionizmus a nacionalizmus (ktorý si nezamieňajme s patriotizmom) priniesol svetu historicky prevažne ozbrojené konflikty medzi národmi a krajinami. Otvorené a navzájom obchodne prepojené ekonomiky priniesli svetu prosperitu, stabilitu a mier medzi krajinami. Obchod medzi krajinami sveta je esenciou a základom pre stabilitu a mier vo svete. Ak strácame ako západ konkurencieschopnosť s východom, alebo východ využíva neférovo svetové obchodné prostredie, tak by sme mali riešiť tieto fundamenty a nie lepiť deravé koleso lepiacou páskou, lebo si zarobíme na väčšie problémy.

Adriana Škriniarová, spoluzakladateľka Agapé Senior Park
EÚ by mala reagovať iba recipročne. Aj keď USA vysvetľujú nové vývozné obmedzenia národnou bezpečnosťou, ja tam vidím skôr súboj o ekonomickú nadvládu. Navyše, zo strany únie ani neočakávam dohodu na spoločnom proaktívnom postupe. Členské štáty často nie sú jednotné v tom, ako k Pekingu pristupovať. Vzájomná obchodná bilancia je enormná, preto som presvedčená, že opäť zvíťazí pragmatizmus.

Anna Hudáková, business & HR consultant

Ján Ondruš, CEO, G. Lehnert, k.s., Bratislava

Marek Polic, garant projektov, KROS a.s.

Rudolf Lukačka, konateľ, Relas, s.r.o.

20 % Vôbec nie. Takéto riešenie poškodí všetkých

Dennis Fino, CEO, Barney Studio
Nechcem a nesúhlasím so žiadnou formou vojny, obchodnou ani inou.

Anton Šnegoň, konateľ, Battal
EÚ by mala pozerať na svoje ekonomické záujmy a nepodriaďovať sa vo všetkom USA.  V záujme EÚ je  spolupracovať s Čínou a nie  viesť obchodné vojny.

Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex, s.r.o., Bratislava

Elena Kráľovenská, konateľka, Keis Media, s.r.o., Bratislava

Ján Majerský, managing director, Proma

Jaroslav Šedivý, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Danfoss Power Solutions, a.s.

Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia, s.r.o., Vráble

Robert Spišák, predseda predstavenstva, AZC

17 % Určite áno. Autokratické režimy treba obmedzovať

Roman Kučák, CEO & co-founder, Anodius
Určite áno.  Už dávno tak mala EÚ reagovať, napr. v prípade spoločnosti Huawei.  Zjavne nám v EÚ nevadí, že nás Čína aktívne špehuje a zneužíva takto získané dáta vo svoj prospech...

Ondrej Smolár, predseda predstavenstva, Soitron
Rusko nám ukázalo, ako vedia byť nedemokratické režimy nebezpečné. Iba koordinovaný postup má šancu na úspech.

Tomáš Osuský, generálny riaditeľ, Hollen, s.r.o., Bratislava 
Pokiaľ bude Čína autokratická a nebude mať otvorenú ekonomiku, tak ako ju máme v EÚ a v USA, tak by sme mali vyvíjať legitímny ekonomický tlak aj napr. cez technologické embargo.

Juraj Heger, riaditeľ, Vydavateľstvo Slovart, a.s.
Ospravedlňujem sa za svoje nediplomatické presvedčenie, ale podľa mňa je Čína len vzdialenejšie Rusko. Koncentrácia výroby kľúčových strategických výrobkov a komponentov u takéhoto partnera je dlhodobo rovnako nebezpečná, ako bola závislosť na ruských surovinách. Treba hľadať riešenia, ktoré sú možno drahšie, ale udržateľnejšie.

Peter Halász, konateľ, Jaga Group
Myslím, že v tomto prípade ide viac o prirodzenú snahu o ochranu vedeckých a technologických znalostí a poznatkov, ako tlak na cinsku autokraciu. Európa musí presadzovať svoje záujmy.

Attila Danko, konateľ, IBG International Battery Group, s.r.o., Pezinok

Branislav Rentka, CEO, m:zone, s.r.o., Vráble

Igor Hornák, predseda predstavenstva, Factory 4 Solutions a.s.

13 % Neviem/nevyjadrujem sa/inú

Stanislav Kučírek, predseda, Slovensko-poľská obchodná komora
Určite! Čím viac si ublížime, tým skôr sa zlikvidujeme, a tým viac Amerika a Čína budú vďačné našim vládnucim elitám.

Martin Kultan, generálny riaditeľ, Dôvera zdravotná poisťovňa, a.s.
Obávam sa, že takýto krok by nepomohol. Európa je zraniteľná a nemyslí často na vlastnú (aj technologickú) bezpečnosť. Ale sú aj lepšie riešenia ako embargá alebo obchodné vojny. Napríklad začať sa snažiť konkurovať USA, Číne a ďalším v tejto oblasti.

Dušan Ďurík, advokát, Škubla & Partneri
Aj v tomto treba voliť pragmatický prístup. V súčasnom geopolitickom preskupovaní síl a tvorení nového usporiadania sveta treba voliť riešenia, ktoré umožnia Európe, resp. Západu prežiť. Buď teda radikálny prístup presadzujúci hodnoty Západu vždy, všade a za každú cenu (vrátane sebazničenia), čo zrejme nie je najlepšie riešenie, alebo prispôsobenie sa novým pomerom a snaha nedostať sa do ekonomického úpadku; a (aj) geo-politickej bezvýznamnosti.

Marko Šarmír, managing partner, RecruitMen & Developium Group

Štefan Mácsadi, predseda, COOP Jednota Nové Zámky