Za rezolúciu hlasovalo 52 senátorov vrátane všetkých 50 republikánov, proti bolo 48 členov hornej komory Kongresu. Toto víťazstvo konzervatívcov sa však môže ukázať iba ako symbolické, keďže rezolúcia má oveľa menšiu šancu prejsť v dolnej komore – Snemovni reprezentantov.

Súkromným firmám nechcú nič nariaďovať

Senátor za Západnú Virgíniu Joe Manchin – jeden z dvoch demokratov, ktorí hlasovali za rezolúciu – uviedol, že síce podporuje povinné očkovanie zamestnancov federálnej vlády a v armáde, ale „nie je namieste", aby vláda niečo podobné nariaďovala súkromným firmám.

„Súkromných zamestnávateľov by sme nemali pokutovať, ale motivovať, aby zamestnancov nabádali k očkovaniu," dodal Manchin.

Výčitky lídra demokratov 

Podľa agentúry AP má pokuta za každé porušenie tohto nariadenia dosiahnuť 13-tisíc dolárov. V dôsledku súdnych žalôb je však nariadenie zatiaľ pozastavené.

Líder demokratov v Senáte Chuck Schumer prirovnal svojich republikánskych kolegov k ľuďom tvrdiacim, že Zem je plochá. „Od konca pandémie nás predovšetkým delia Američania odmietajúci očkovanie," vyhlásil Schumer.

Výjazdové očkovacie jednotky Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) sú v sobotu k dispozícii záujemcom o očkovanie priamo v obchodnom centre Európa v Banskej Bystrici, kde sa môžu nechať zaočkovať jednodávkovou vakcínou Janssen. V BBSK bude od budúceho týždňa deväť čiernych okresov z 13, čo znamená výrazné obmedzenie prevádzok v podobe zatvorených hotelov, reštaurácií či fitnescentier. Na snímke žena počas očkovania proti ochoreniu Covid-19 v obchodnom centre v Banskej Bystrici 6. novembra
Neprehliadnite

Očkovanie alebo výpoveď. Americkí zamestnanci nemajú na výber, európski áno