Americké ministerstvo zahraničných vecí schválilo predaj troch systémov zbraní Taiwanu v hodnote 1,8 miliardy dolárov (viac ako 1 518 731 000 eur), informovala vo štvrtok agentúra Reuters.

Predaj zahŕňa raketový systém na báze nákladných vozidiel HIMARS, rakety vzduch-zem SLAM-ER a podložky externých senzorov pre trysky stíhačiek F-16. Americké úrady by mali schváliť aj predaj ďalšej vojenskej techniky, píše Reuters. Taiwanské ministerstvá obrany i zahraničných vecí podľa Reuters správy o predaji privítali a uviedli, že pomôžu zlepšiť obranyschopnosť krajiny.

JB 24 Tchaj-pej - Taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen počas príhovoru po jej slávnostnej inaugurácii v prezidentskom úrade v Tchaj-peji 20. mája 2020. Cchaj zložila prísahu na druhé funkčné obdobie. Inauguračný ceremoniál bol odložený z dôvodu koronavírusovej krízy. FOTO TASR/AP

In this photo released by the Taiwan Presidential Office, Taiwanese President Tsai Ing-wen, delivers a speech after her inauguration ceremony at a government guest house in Taipei, Taiwan on Wednesday, May 20, 2020. Ts
Neprehliadnite

Námestník amerického ministra zahraničia pricestuje na Taiwan, zíde sa s prezidentkou

Čínska ambasáda v Tchaj-peji situáciu nekomentovala, no čínsky minister zahraničných vecí minulý týždeň uviedol, že predaj a nákup zbraní medzi USA a Taiwanom závažne uškodil zvrchovanosti Číny a jej bezpečnostným záujmom. Peking zároveň Washington žiadal, aby plánovaný predaj zrušil, a upozornil, že Čína ,,podnikne legitímne a potrebné kroky v závislosti od toho, ako sa situácia vyvinie". Možná dohoda o nákupe zbraní medzi USA a Taiwanom prichádza v časoch, keď sa vzťahy medzi USA a susednou Čínou značne vyostrujú.