Japonský premiér Jošihide Suga sa v sobotu stal prvým svetovým lídrom, ktorý navštívil v Bielom dome amerického prezidenta Joea Bidena. Obaja lídri sa dohodli na potrebe spoločného postupu voči aktivitám Číny, potvrdili tiež záväzok spolupracovať pri vývoji nových technológií alebo v oblasti boja proti klimatickým zmenám, uviedli na spoločnej tlačovej konferencii po konci rokovaní.

Podľa médií voľba prvého Bidenovjo hosťa od nástupu do prezidentskej funkcie podčiarkuje centrálna úlohu Tokia v snahe Spojených štátov čeliť rastúcej medzinárodnej asertivite Číny. Biden mal tiež možnosť potvrdiť svoj záväzok, že obnoví spojenectvo, ktoré utrpelo za vlády jeho republikánskeho predchodcu Donalda Trumpa.

Guvernér japonskej centrálnej banky (BoJ) Haruhiko Kuroda
Neprehliadnite

Japonsko začalo s testami vlastnej virtuálnej meny

Prezident USA po stretnutí vyhlásil, že si so Sugim potvrdili vzájomnú neochvejnú podporu americko-japonského spojenectva. Vyhlásil tiež, že Japonsko a USA budú spoločne čeliť výzvam Číny. Spolupracovať chcú tiež ohľadom vývoja v oblasti Juhočínskeho a Východočínskeho mora, či čo sa týka Severnej Kórey.

Obe krajiny chcú tiež spoločne pracovať na vývoji pokročilých technológií, akými je napríklad umelá inteligencia, kvantové počítače, mobilné siete 5G, či genomika. Spoločné úsilie chcú vyvinúť rovnako v boji proti klimatickým zmenám, povedal Biden.

Japonský premiér vyhlásil, že s Bidenom preberali dopady rokovaní Číny v indo-pacifickom regióne. Hovorili tiež o problematike Taiwanu a dianí v západočínskej provincii Sin-ťiang. USA a Japonsko sa podľa neho utvrdili v tom, že je dôležité udržať mier a stabilitu v oblasti Taiwanského prielivu.

Rušná ulica v japonskej metropole Tokio
Neprehliadnite

Japonsko chce do 15 rokov skončiť s autami na benzín

Suga tiež vyhlásil, že ho „mimoriadne povzbudilo", keď Biden nedávno odsúdil vlnu domácich útokov voči Američanom ázijského pôvodu. Prezident USA tiež údajne vyjadril podporu odhodlaniu Japonska usporiadať tento rok v lete olympijské hry v Tokiu, ktoré boli odložené z minulého roka kvôli pandémii Covidu-19.

Japonský premiér po prílete do Washingtonu najprv položil vence na neďalekom národnom cintoríne v Arlingtone a následne sa pred rokovaním s Bidenom stretol s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. „Práve teraz musí byť japonsko-americká aliancia silná," povedal Suga pri stretnutí s viceprezidentkou a spomenul „širokú škálu výziev". Harrisová uviedla, že spolu budú diskutovať o „našich spoločných záväzkoch v indo-pacifickom regióne".