Spojené štáty a Európska únia (EÚ) podnikli v nedeľu kroky na obnovenie transatlantického obchodu s oceľou a hliníkom a riešenie problémov v sektore, uviedli v spoločnom vyhlásení.

EÚ a USA chcú v rámci nového partnerstva vyrokovať globálnu dohodu, ktorá by mala riešiť uhlíkovú náročnosť odvetvia a jeho globálne nadmerné kapacity.

Odsek 232 neaplikujú

„USA nebudú aplikovať odsek 232 zákona týkajúci sa ciel a umožnia bezcolný dovoz ocele a hliníka z EÚ v objeme stanovenom na základe historických údajov a EÚ pozastaví platnosť súvisiacich ciel na výrobky z USA,“ uvádza sa v spoločnom vyhlásení.

EBE 38 Brusel -  Na snímke zľava predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, americký prezident Joe Biden a predseda Európskej rady Charles Michel si skladajú rúška pred summitom USA - Európska únia v Bruseli v utorok 15. júna 2021. FOTO TASR/AP

European Commission President Ursula von der Leyen, from left, President Joe Biden and European Council President Charles Michel remove their masks before participating in the United States-European Union Summit at the European Council in Br
Neprehliadnite

EÚ a Spojené štáty dosiahli dohodu o vyriešení sporu okolo ciel na oceľ a hliník

Bývalý americký prezident Donald Trump uvalil v júni 2018 clá vo výške 25 percent na oceľ a 10 petrcent na hliník z viacerých štátov vrátane EÚ. Európania v reakcii na tento krok zaviedli clá na ikonické americké výrobky, akými sú motocykle Harley-Davidson, rifle Levi's, arašidové maslo či bourbon.

Urovnanie až po Trumpovom odchode

Okrem ekonomických dôsledkov európske krajiny rozhnevalo aj Trumpovo odôvodnenie, že uvedené clá boli uvalené v záujme ochrany národnej bezpečnosti USA.

EU
Neprehliadnite

Energetická drahota: dane dole, zisky distribútorov tiež, lóve od štátu – v EÚ sa skúša všeličo

Diskusie o urovnaní celého sporu sa mohli začať až po tom, ako Donalda Trumpa v Bielom dome vystriedal Joe Biden, hľadanie riešenia však podľa účastníkov rokovaní nebolo jednoduché.

Rozhovory odštartovali v júni tohto roku a obe strany si vopred stanovili, že sa pokúsia dosiahnuť dohodu do 1. decembra. EÚ dovtedy odložila plánované zvýšenie ciel, ktoré malo nadobudnúť účinnosť 1. júna.