Americký prezident Joe Biden bude vo štvrtok telefonovať s vedúcimi predstaviteľmi východoeurópskych krajín vrátane Slovenska, ktoré sú členmi Severoatlantickej aliancie, aby s nimi prediskutoval utorkové rokovanie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ako aj strach z vojny na Ukrajine. V noci na štvrtok to oznámil Biely dom, ktorý citovala agentúra AFP.

JB 26 Kuznica - Poľské vojenské vozidlo prechádza cez kontrolné stanovište
Neprehliadnite

Biden upozorní Putina na možné hospodárske následky vpádu na Ukrajinu

Biden „bude telefonovať s lídrami Bukureštskej deviatky, našimi spojencami z Východného krídla NATO, aby ich informoval o svojom hovore s prezidentom Putinom, vypočul si ich pohľady na súčasnú situáciu a vyzdvihol záväzok Spojených štátov týkajúci sa transatlantickej bezpečnosti", uviedol Biely dom vo vyhlásení.

Bukureštská deviatka (B9) sa skladá z Bulharska, Česka, Estónska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Poľska, Rumunska a Slovenska, pripomína AFP.

JB 19 Soči - Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) hovorí s americkým prezidentom Joeom Bidenom počas videohovoru v rezidencii Bočarov Ručei v čiernomorskom letovisku Soči 7. decembra 2021. Očakáva sa, že lídri budú diskutovať o situácii týkajúcej sa Ukrajiny a NATO, informovala agentúra TASS. Online summit sa bude konať v období zvýšeného napätia na Ukrajine, pričom Washington a Moskva sa navzájom obviňujú z vojenských provokácií v tomto regióne. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin
Neprehliadnite

Biden počas virtuálneho summitu varoval Putina pred ekonomickými sankciami

Podľa Bieleho domu sa konferenčný hovor s vedúcimi predstaviteľmi týchto východoeurópskych krajín uskutoční po Bidenovom telefonáte s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ktorý požiadal Spojené štáty o pomoc pri odvracaní ďalších ruských útokov. Telefonát s ukrajinským lídrom je taktiež naplánovaný na štvrtok.

JB 15 Grodno - Poľskí policajti a príslušníci pohraničnej stráže stoja pri plote s ostnatým drôtom, zatiaľčo migranti z Blízkeho východu a iných krajín, ktorí sa pokúšajú prekročiť hranice z Bieloruska do Poľska, sa zhromažďujú na hranici pri bieloruskej dedine Grodno 9. novembra 2021. Migranti, ktorí sa chcú dostať z Bieloruska do Poľska, sa pokúsili v pondelok na hranici prekonať bariéry, informovali agentúry. Podľa agentúry AP na videozáznamoch, ktoré zverejnili bieloruské médiá, vidno, ako m
Neprehliadnite

Ukrajina začala vojenské cvičenia ochrany hraníc s Bieloruskom, cvičia aj Rusi

Biden a Putin sa v utorok rozprávali cez videolink približne dve hodiny. Tento summit bol vnímaný ako životne dôležitá šanca na rozptýlenie napätia na rusko-ukrajinskej hranici, kam Rusko vyslalo až do 100-tisíc svojich vojakov, čo vyvolalo silné obavy z veľkej vojny v Európe.

Joe Biden mal počas prejavu zastretý hlas a kašľal, tvrdí, že je iba prechladnutý.
Neprehliadnite

Americký prezident sa po bezvýslednom summite s Putinom rozprával s európskymi spojencami