Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) vo štvrtok na spoločnom rokovaní vyzval dodávateľov poslednej inštancie, aby bývalým zákazníkom Slovakia Energy neúčtovali maximálne ceny elektriny v zmysle inštitútu dodávky poslednej inštancie (DPI), ale aby im poskytli elektrinu za regulované ceny. Informoval o tom hovorca ÚRSO Radoslav Igaz. 

„Na stretnutí som vyzval dodávateľov poslednej inštancie, aby nevyužívali maximálne ceny určené pre režim (DPI), aj keď im to súčasná legislatíva umožňuje. V záujme ochrany takmer 200 000 domácností postihnutých ukončením činnosti Slovakia Energy by odberateľom v režime DPI mali byť ponúknuté regulované ceny elektriny,“ uviedol predseda ÚRSO Andrej Juris.

Úrad podľa Jurisa zároveň pracuje na systémovom nastavení ochrany odberateľov v podobných situáciách, ako je krach Slovakia Energy, do budúcnosti, ktoré by bolo optimálne aj pre dodávateľov energií. „Úrad skúma mechanizmy a možnosti vzniku fondu na ochranu odberateľov energií, o čom som aj na stretnutí otvoril diskusiu. Jeho princíp by bol podobný tomu, ako ho dnes poznáme v bankovníctve pri ochrane vkladov zákazníkov pri krachu bánk,“ spresnil Juris.

Do fondu na ochranu odberateľov energií by podľa šéfa ÚRSO v dobrých časoch prispievali všetci dodávatelia energií a v prípade potreby by sa potom z neho kompenzovali prípadné straty a zvýšené náklady.

Na snímke predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Andrej Juris počas tlačovej konferencie po rokovaní Úradu pre reguláciu sieťových odvetví a Ministerstva hospodárstva SR na tému Ako znížiť cenu elektriny spotrebiteľom zmenou podpory obnoviteľných zdrojov, 19. novembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

ÚRSO ďalej pracuje na riešení situácie bývalých zákazníkov Slovakia Energy