Úpravu lehoty pri pokutách za neuhradenie diaľničnej známky prerokuje plénum Národnej rady (NR) SR v skrátenom legislatívnom konaní. Poslanci tzv. zrýchlený režim k novele zákona o diaľničnej známke schválili v stredu na rokovaní.

Pokutu za neuhradenie diaľničnej známky by podľa návrhu zákona malo byť možné uložiť do dvoch rokov odo dňa, keď sa príslušný okresný úrad dozvedel o porušení povinnosti. Najneskôr však do troch rokov odo dňa porušenia povinnosti. Novela zákona má podľa Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR opraviť chybu v tzv. „kilečku".

diaľnica
Neprehliadnite

Rok 2020 bol podľa NDS špecifický. Dve tretiny známok si zakúpili slovenskí vodiči

Rezort dopravy skrátené legislatívne konanie odôvodnil tým, že nepredĺženie lehoty na právoplatné udelenie pokuty za neúhradu diaľničnej známky môže spôsobiť značné hospodárske škody. Tie by súviseli s poklesom plnenia si povinnosti úhrady diaľničnej známky a s tým spojeným výpadkom príjmov správcu úhrady a evidencie diaľničnej známky, ktorým je Národná diaľničná spoločnosť.

Poslanec Boris Susko (Smer-SD) kritizoval v pléne skrátené legislatívne konanie k návrhu zákona. „V tomto prípade asi nejde o mimoriadnu okolnosť, keďže pandémiu tu už máme vyše roka a vláda vedela, že tu máme tento problém," podotkol s tým, že to mohlo ísť v štandardnom legislatívnom procese. Zároveň poukázal na to, že v návrhu nie je žiadna analýza či vyčíslenie hospodárskych škôd, ktoré hrozia. Minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina) reagoval s tým, že v súčasnosti je stav, že vymôcť pokutu do 60 dní je prakticky nemožné. „Dochádza tam k hospodárskym škodám, treba to napraviť čím skôr," zdôraznil minister.