Prokurátori vo Švajčiarsku vyšetrujú únik dát týkajúci sa tisícok bývalých klientov banky Credit Suisse, ktorí v banke držali viac ako 100 miliárd dolárov. Prípad by mohol prekaziť snahy o zvýšenie transparentnosti v tejto tajnostkárskej krajine, píše agentúra Bloomberg.

Úrad generálnej prokuratúry vo Švajčiarsku potvrdil, že vyšetruje podozrenia z priemyselnej špionáže, porušenia obchodného tajomstva a porušenia predpisov v oblasti bankového tajomstva. Spúšťačom bol únik informácií o 18-tisícoch účtov do médií, ktoré následne vo februári roka 2022 uverejnili sériu článkov pod názvom „Tajomstvá banky Suisse“. Okrem iného v nich informovali, že medzi klientami banky sú aj drogoví baróni či kleptokrati.

Vyšetrovanie musela odobriť spolková vláda, pretože obvinenia zo špionáže spadajú pod politické priestupky. Banka sa k situácii odmietla vyjadriť.

Požehnanie vlády odráža mieru, do akej je Švajčiarsko schopné zájsť, aby ochránilo bankové tajomstvo. Ide o zásadu, ktorá je obsiahnutá v švajčiarskom trestnom práve. Vyšetrovanie so sebou pravdepodobne na medzinárodnej úrovni prinesie ďalšiu vlnu kritiky, pokiaľ ide o sklon Švajčiarska stíhať skôr informátorov, než odhalenú trestnú činnosť.

V čase úniku informácií banka vydala vyhlásenie, v ktorom informovala, že zhruba 90 percent preskúmavaných účtov už bolo zatvorených, alebo sú v procese zatvorenia. Správy v médiách podľa banky pripomínajú „spoločnú snahu o zdiskreditovanie nielen banky, ale aj švajčiarskeho finančného trhu ako celku, ktorý pritom za posledných niekoľko rokov prešiel výraznými zmenami“.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Obchodný prebytok Švajčiarska vlani klesol o viac než štvrtinu