Prevzatie za navrhovaných podmienok by bolo zlé pre britských spotrebiteľov i pre odvetvie mobilnej komunikácie v Británii, uviedla eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestager. „Máme veľké obavy, že zákazníci by mali na výber z menšej ponuky mobilných služieb a platili by viac, než keby k transakcii nedošlo," povedala novinárom.

Prevzatie by stálo 13 miliárd eur

Prevzatie britskej O2 by Hutchison stálo 10,3 miliardy libier (13 miliárd eur). Španielska Telefónica zámer predať britskú O2 oznámila vlani v marci a predpokladalo sa, že regulačné orgány sa k zámeru vyjadria najneskôr do polovice tohto roka. Krok Európskej komisie prichádza v čase, keď v Británii naberá na obrátkach kampaň pred júnovým referendom o zotrvaní krajiny v Európskej únii.

Európska komisia dnes pripomenula, že na britskom trhu by novo zlúčenej skupine ostali len dvaja konkurenti - Vodafone a sieť s názvom EE spoločnosti BT. Spojenie by podľa únijnej exekutívy tiež negatívne ovplyvnilo ďalší rozvoj telekomunikačnej infraštruktúry v Británii.

Tamojší trh je v súčasnosti konkurenčným prostredím, uvádza komisia s tým, že ceny patria k najnižším v EÚ a krajiny pokročili pri zavádzaní vyspelých technológií a sietí štvrtej generácie (4G).

Okrem existujúcich štyroch operátorov na trhu fungujú tiež takzvaní virtuálni operátori, ktorí využívajú siete štyroch veľkých firiem. Znížením počtu operátorov zo štyroch na troch, by boli oslabené aj ich vyjednávacie možnosti, domnieva sa komisia.

Európska komisia spojenie Hutchison a O2 zablokovala aj napriek tomu, že firma ponúkla spôsoby, ako obavy európskej exekutívy rozptýliť. Podľa názoru komisie však návrhy jej obavy zo záporného dopadu zlúčenia na zákazníkov a inovácie neodstránili.

Vraj ponúkali výhody

Hutchison tvrdí, že prevzatie O2 by Británii prinieslo značné výhody, napríklad v podobe miliardových investícií do digitálnej infraštruktúry či zlepšenie kapacity a rýchlosti tamojšej siete. Firma bude teraz zvažovať ďalší postup, vrátane možnosti verdikt Bruselu právne napadnúť. To by však mohlo trvať mesiace a firma by nemusela uspieť.

Americká telekomunikačná a televízna spoločnosť Liberty Global, ktorá vlastní britského prevádzkovateľa platenej televízie Virgin Media, medzitým uviedla, že ak Hutchison so svojou ponukou definitívne neuspeje, nevylučuje prevzatie O2 ona sama.

„Bolo by zvláštne, keby sme túto možnosť neposúdili," povedal nedávno generálny riaditeľ Mike Fries, ktorého citoval spravodajský server BBC.