Členovia afganského radikálneho hnutia Taliban pri prehliadke narýchlo opustených budov v Kábule našli v jednej z nich desiatky fliaš alkoholu. Medzi nimi boli aj české značky.

Na šíriacom sa videu talibovia vyťahujú plechovky Plzenského Prazdroja a prezerajú si aj fľaše Becherovky a rumu českého výrobcu. Na polici je aj  fľaša slivovice Jelínek. V utorok o tom informoval český portál iDNES.cz.

Islamisti tvrdia, že je to sklad bývalého afganského ministra zahraničných vecí Saláhuddína Rabbáního, ale ten to odmieta a podľa jeho slov ide o české veľvyslanectvo. Rabbání videá poprel na Twitteri a zverejnenú informáciu označil za propagandu namierenú proti nemu.

České ministerstvo zahraničných vecí v utorok neskôr potvrdilo, že na zverejnených záberoch sú skutočne priestory dočasne uzatvoreného českého veľvyslanectva v Kábule, píše portál Novinky.cz.

Talibovia však na videách hovoria, že sa práve nachádzajú v rezidencii exministra zahraničných vecí Rabbáního, ktorý po prevzatí moci v krajine Talibanom ušiel do Pakistanu.

Okrem drahých rumov a vín narazia radikáli v špajze aj na český bylinkový likér v známej zelenej fľaške, slávnu moravskú slivovicu od Rudolfa Jelínka a plzenské pivo. „Plzeň“ v plechovkách potom ešte objavia vo veľkom počte zabalené v škatulis pečaťou, pravdepodobne českou.

Islam prísne zakazuje pitie alkoholu a navyše, Taliban uplatňuje prísnu podobu islamského práva šaría, takže objavený „bohatstvo“ si pravdepodobne členovia hnutia sami nevychutnajú, píše portál iDNES.cz.

KK37 Kábul - Afganské ženy vykrikujú slogany počas protipakistanskej demonštrácie pred budovou pakistanského veľvyslanectva v Kábule 7. septembra 2021. FOTO TASR/AP
Afghans shout slogans during an anti-Pakistan demonstration, near the Pakistan embassy in Kabul, Afghanistan, Tuesday, Sept. 7, 2021. Sign in Persian reads,
Neprehliadnite

Taliban iný názor odmieta, militantné hnutie zakázalo organizovanie protestov

Český rum Republica v rukách bojovníkov Talibanu na opustenom veľvyslanectve ČR v Kábule
Zdroj: iDnes.cz
Český rum Republica v rukách bojovníkov Talibanu na opustenom veľvyslanectve ČR v Kábule