Ukrajinský parlament schválil vo štvrtok (23. 9.) zákon, ktorý zavádza register oligarchov a zakazuje im miešať sa do politiky. Informovala o tom agentúra Reuters.

K schváleniu zákona došlo iba deň po tom, ako sa niekto pokúsil zabiť poradcu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Serhija Šefira. Podľa niektorých ukrajinských politikov mohol byť za týmto pokusom o atentát práve nový zákon namierený proti oligarchom.

Nová právna norma definuje, koho možno považovať za oligarchu. Osoby, na ktoré sa vzťahujú príslušné kritériá, sa musia prihlásiť do registra oligarchov. Zároveň sa im zakazuje financovať akúkoľvek politickú stranu či zúčastňovať sa na privatizačných projektoch, uvádza Reuters.

Členovia parlamentu o zákone hlasovali v dvoch čítaniach, pričom vo štvrtok za jeho prijatie zahlasovalo 279 zo 450 poslancov. Účinnosť nadobudne, keď ho podpíše prezident.

Predstavitelia prezidentskej kancelárie pritom naznačili, že stredajší pokus o atentát na Zelenského poradcu mohol súvisieť s touto kontroverzne vnímanou legislatívou. Podľa kritikov zákon v skutočnosti vytvára veľký priestor pre korupčné praktiky a neprimerane posilňuje pozíciu hlavy štátu.

O tom, kto bude označený za oligarchu, totiž bude rozhodovať Rada národnej bezpečnosti a obrany (RNBO), ktorej predsedá samotný prezident.

Neidentifikované osoby spustili v stredu paľbu na auto Serhija Šefira pri obci Lisnyky v Kyjevskej oblasti. Šefir počas atentátu neutrpel žiadne zranenia, útočníci však zranili jeho vodiča.

SY 25 Kyjev - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij počas prejavu v Kyjeve 4. decembra 2019. Prezident okrem iného uviedol, že plánuje rozhovory s lídrami Ruska, Nemecka a Francúzska o otázkach konfliktu na východnej Ukrajine. FOTO TASR/AP
Ukrainian President Volodymyr Zelenskiy speaks in Kyiv, Ukraine, Wednesday, Dec. 4, 2019. Zelenskiy says he hopes his planned talks with the leaders of Russia, France and Germany will settle the conflict in eastern Ukraine. (Ukrainian Presidential Press Off
Neprehliadnite

Na auto prezidentovho poradcu spustili paľbu, Zelenskyj sľúbil silnú odpoveď