Opätovné získanie územia, ktoré v roku 2014 anektoval ruský prezident Vladimir Putin, je podľa predstaviteľa USA „veľmi reálnou možnosťou“, píše The Telegraph.

Ak sa Ukrajine bude aj naďalej dariť postupovať v súčasnom tempe, tak by sa dokonca mohla zmocniť aj Krymu.

Nemožné realitou?

K vyjadreniam amerických predstaviteľov došlo po tom, čo Putin po prvý raz uznal neúspech na bojisku. Ukrajinskej armáde sa podarilo zatlačiť ruské sily až za hranice luhanského regiónu, čím zvrátila jeden z kľúčových úspechov Kremľa.

Západ sa kedysi domnieval, že získať späť Krym silou je nemožné, pretože veril, že Rusko ho bude brániť zubami-nechtami.

Predstaviteľ USA sa pre The Telegraph vyjadril, že nedávny vojenský kolaps Ruska znamená, že opätovné získanie Krymu Ukrajinou sa stalo „reálnou možnosťou a nemožno ju viac vylúčiť“.

Ak by sa ukrajinskej armáde podarilo zatlačiť Rusov až na Krym, tak by sa frontová línia posunula za hranice spred 23. februára, keď Putin zahájil svoju ofenzívu.

Rusko anektovalo Krym v roku 2014 a pozemný útok by zrejme považovalo za výraznú eskaláciu situácie, domnieva sa denník.

Putin priznal ťažkosti

Putin v stredu po prvý raz priznal problémy na bojisku. Podľa svojich slov však Kremeľ pracuje s domnienkou, že sa „situácia v nových územiach zastabilizuje“.

Guvernér Luhanska Serhij Gajdaj v stredu naopak vyhlásil, že „sa oficiálne začala deokupácia luhanskej oblasti“.

Ruský redaktor provládneho denníka Alexander Koc informoval, že na území sa nachádza len málo ruských vojakov, ktorí by boli schopní odraziť pokračujúci postup ukrajinských jednotiek.

Ďalšie dôležité správy

KK55 -  Ruské tanky počas veľkého rusko-bieloruského vojenského cvičenia Západ 2017 neďaleko Petrohradu 18. septembra 2017. Ruský prezident Vladimir Putin navštívil dnes miesto konania veľkých rusko-bieloruských vojenských cvičení Západ 2017, v súvislosti s ktorými vyjadrila Severoatlantická aliancia značné znepokojenie. FOTO TASR /AP 
Russian tanks advance during a military exercise at a training ground at the Luzhsky Range, near St. Petersburg, Russia, Monday, Sept. 18, 2017. The Zapad (West)
Neprehliadnite

The Wall Street Journal: Rusko je v súčasnosti najväčším dodávateľom zbraní Ukrajine