Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) vyzýva ukrajinských predstaviteľov, aby prestali zverejňovať videá so zajatými ruskými vojakmi, keďže je to v rozpore so Ženevskými konvenciami o dôstojnom zaobchádzaní s vojnovými zajatcami, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

Videá so zajatými vojakmi

HRW upozorňuje, že videá so zajatými vojakmi zverejňuje ukrajinská tajná služba SBU na svojom účte na sociálnej sieti Telegram, ktorý má takmer 900 000 sledujúcich, a zdieľa ich aj na facebooku, twitteri, instagrame a YouTube kanáli. Zajatci často na videách zjavne pod nátlakom udávajú svoje plné mená, identifikačné čísla, adresy aj mená rodičov.

„Povinnosť chrániť vojnových zajatcov, aby sa nestali objektom verejného záujmu, a zabrániť ich zastrašovaniu a ponižovaniu je súčasťou širšieho záväzku ľudského zaobchádzania so zajatcami a ochrany ich rodín. Ukrajinské úrady by mali ukončiť zverejňovanie týchto videí online," uviedla Aisling Reidyová z HRW.

Ukrajinské ministerstvo vnútra

Kanály, kde sa videá objavujú, prevádzkuje ukrajinské ministerstvo vnútra, ktoré tvrdí, že ide o službu rodinám zajatých, zranených a padlých vojakov, aby mohli svojich blízkych identifikovať. Vojaci často ukazujú svoje doklady, mávajú pásku cez oči, niekedy ich kamera zachytáva pri telefonáte domov alebo pri výsluchu.

Predstavitelia HRW vyzvali tiež sociálne siete a médiá, aby prijali opatrenia na zabránenie šírenia takéhoto obsahu porušujúceho humanitárne právo. Organizácia uviedla, že zaznamenala tiež ,,zjavné vojnové zločiny" zo strany Ruska v konflikte na Ukrajine, vrátane útokov na civilistov.

Ďalšie dôležité správy

Diplomatické snahy, ktorých cieľom je predísť hroziacemu útoku Ruska na Ukrajinu, sa ešte neskončili – zdá sa, že diskusia o budúcom vzťahu Ukrajiny a NATO nie je taká nemysliteľná ako USA a jeho spojenci tvrdili. Zatiaľ čo minulý týždeň pendloval medzi Moskvou a Ukrajinou, francúzsky prezident Emmanuel Macron údajne povedal novinárom, že „na stole“ je „finlandizácia“.
Neprehliadnite

Čo by znamenala neutralita Ukrajiny? Mohla by byť cestou k mieru?