„Odpovedali sme na list pána Sajdika, že súhlasíme s textom Steinmeierovho plánu. Steinmeierov plán by sa mal implementovať do nového zákona o osobitnom štatúte Donbasu, ktorý zatiaľ nie je vypracovaný,“ uviedol V. Zelenskyj po schôdzke trojstrannej kontaktnej skupiny v bieloruskom Minsku.

Podľa agentúry TASS Zelenskyj uviedol, že zákon musí schváliť parlament pred koncom roka po prerokovaní s verejnosťou. „Nebudú v ňom prekročené žiadne červené čiary, a preto nedôjde ku kapitulácii,“ zdôraznil ukrajinský prezident.

Všetci členovia kontaktnej skupiny na utorkovom zasadnutí schválili Steinmeierov plán, uviedol po stretnutí ruský vyslanec v skupine Boris Gryzlov. „Strany schválili pravidlo vykonávania zákona o osobitnom štatúte pre územia v Doneckej a Luhanskej oblasti. Podarilo sa nám prekonať odpor ukrajinskej delegácie, ktorá zastavila podpísanie tohto plánu počas predchádzajúceho zasadnutia kontaktnej skupiny,“ povedal B. Gryzlov.

Zdroje blízke rokovaniam v Minsku pre TASS uviedli, že „všetky strany podpísali listy pre OBSE s oznámením, že každá strana podporuje plán a jeho realizáciu“. Dodali, že dokument podpísal aj ukrajinský vyslanec v kontaktnej skupine Leonid Kučma.