Na projekte pracuje ukrajinská inžinierska firma Rodina Energy Group a nemecká firma zameraná na čistú energiu Enerparc. Záujem vyjadrili aj ďalšie európske energetické spoločnosti.

Kapacita elektrárne má byť jeden megawatt a cena asi jeden milión eur, uviedol generálny riaditeľ firmy Rodina Jevgenij Varjagin.

„Kúsok po kúsku chceme čo najviac využiť černobyľskú zónu. Nemala by byť čiernou dierou uprostred Ukrajiny,“ povedal J. Varjagin agentúre Bloomberg. „Náš projekt je 100 metrov od reaktora,“ dodáva.

Ukrajinské ministerstvo životného prostredia oznámilo v júli 2016, že zónu uzavretú po havárii jadrovej elektrárne v roku 1986 plánuje revitalizovať.

Kvôli dlhodobej radiácii je poľnohospodárstvo a lesníctvo v tejto zóne príliš nebezpečné, preto by obnoviteľná energia mohla byť pre opustenú oblasť prínosná.

Zóna je tiež pripojená k veľkým mestám v krajine prenosovou sústavou, ktorá pôvodne prenášala elektrinu zo zničenej jadrovej elektrárne.

S cieľom prilákať investorov ponúkla vláda lacné pozemky a relatívne vysoké výkupné ceny. Rodina a Enerparc si zabezpečili kontrakt, ktorý im do roku 2030 zabezpečuje cenu 15 eurocentov (štyri koruny) za kilowatthodinu.