Pod dlhom váhaní nemecká vláda sľúbila, že Ukrajine dodá tanky. Presnejšie 50 protilietadlových Gepardov. Tie sa používali počas studenej vojny s cieľom zostreliť lietadlá a helikoptéry až do vzdialenosti 6 kilometrov.

Poskytnutie päťdesiatich Gepardov schválila nemecká vláda v pondelok, v utorok vec oznámila nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová. Uviedla tiež, že tieto systémy sú presne to, čo Ukrajina teraz potrebuje. Nemecké ministerstvo obrany tiež prisľúbilo pomoc so získaním munície.

Odvtedy Gepardy ležali na sklade, keďže z nemeckej armády boli vyradené. Použili sa až v roku 2014 pri majstrovstvách sveta vo futbale na ochranu štadiónov pred dronmi. S podobným cieľom boli dodané aj Kataru.

Nové uplatnenie našli na Ukrajine, aspoň v teoretickej rovine. Dôvodom je, že nemecká strana nemá dostatok munície na viac ako 20 minút paľby, čo je vysoko nedostatočné, tvrdí nemecký Bild. Nemecko má dostupných iba pár desiatoktisíc nábojov, treba ich však stovkytisíc.

Munícia v nedohľadne

Zbrojný výrobca Krauss-Maffei Wegmann, ktorý s Gepardmi teraz disponuje, má podľa informácií denníka Bild zhruba 23 000 striel pre hlavné 35-milimetrové kanóny protileteckého systému. Za minútu paľby ale stroj spotrebuje asi 1 100 kusov munície.

Možnú dodávku Gepardov Ukrajina uvítala, ale bez potrebnej munície nebude môcť jeho krajina ponuku využiť. Muníciu pre obrnené protilietadlové systémy má Nemecko od Švajčiarska, ktoré ale reexport na Ukrajinu vetovalo. Svoj postoj alpská konfederácia zdôvodnila neutralitou.

Ďalšou možnosťou je získať muníciu od Brazílie. Chcelo by to však záujem Brazílie muníciu proti Rusku predávať, čo je nepravdepodobné, ako aj schválenie Švajčiarskom o možnosti exportu na Ukrajinu.

Muníciu by mohol vyrábať Rheinmetall, no celý proces by podľa jeho CEO Armina Pappergera trval minimálne 6 až 12 mesiacov.

Zaskočená Ukrajina

Nemecká ponuka samohybného protilietadlového systému Gepard pre ukrajinskú armádu prišla nečakane, pretože pôvodnú žiadosť Kyjeva na začiatku ruskej invázie Berlín odmietol. V rozhovore s nemeckou televíziou n-tv to povedal ukrajinský veľvyslanec Andrij Melnyk.

Melnyk v rozhovore povedal, že Ukrajina bola nemeckým návrhom zaskočená. „Prišlo to ako blesk z čistého neba," povedal Melnyk, ktorý má v Nemecku povesť diplomata, ktorý sa neostýcha kritizovať ani najvyššie ústavné činitele.

Veľvyslanec poznamenal, že Ukrajina v prvých dňoch invázie o Gepardy žiadala, pretože by ich v tom čase armáda dobre využila. „Bolo nám povedané, že to nemá zmysel, pretože chýba potrebná munícia. Na tom sa dodnes nič nezmenila. Preto Gepardy neboli v posledných týždňoch na programe našich bilaterálnych rokovaní," povedal. „Ak muníciu nemecké ministerstvo obrany v najbližších dňoch nezaistí, bude sa Ukrajina musieť nemeckej ponuky vzdať," dodal.

Ďalšie dôležité správy

JB 12 Münster - Posádka hlavného bojového tanku Leopard 2 A7V oddielu nemeckého Bundeswehru počas cvičenia vo výcvikovom stredisku v nemeckom meste Münster 16. marca 2022. FOTO TASR/AP

A crew of the Leopard 2 A7V main battle tank from Bundeswehr training battalion 93, pauses during an exercise at the training area in Munster, Germany, Wednesday, March 16, 2022. (Philipp Schulze/dpa via AP)
Neprehliadnite

Nemecko podľa médií poskytne Ukrajine protilietadlový systém Gepard