Chôdza je dobrá pre srdce a svaly. A ak chcete schudnúť, potom je to tiež skvelý spôsob, ako sa bez veľkej námahy zbaviť nadbytočného tuku.

„Tí, ktorí si myslia, že nemajú čas na chôdzu a cvičenie si skôr alebo neskôr budú musieť nájsť čas na chorobu.“ (Edward Stanley)

Chôdza nie je len lacná (pokiaľ ju neurobíte v telocvični), ale aj zábavná. Môžete chodiť s priateľom, psom alebo sa kochať prírodou, v ktorej je, okrem iného, obrovské množstvo záporne nabitých iónov, prospievajúcich nielen nášmu telu, ale aj psychike. Preto máte ideálny čas na to, si obliecť dámske zimné bundy a kabáty a vybrať sa na prechádzku. Veď už za jednu minútu a kilometer chôdze môžete spáliť obrovské množstvo kalórií.

Od čoho závisí pozitívny výsledok chudnutia pri chôdzi?

Moderné obchodné váhy vám toho v supermarketoch ponúknu viac ako je možné, no telo všetko vždy nespracuje tak, ako by sme chceli. Našťastie je tu chôdza, trénuje svaly nôh, no dokonale precvičí aj vaše srdce. Najlepšou správou však je, že vám pomôže zbaviť sa nadbytočných kíl.

Vyžaduje si to však svoju intenzitu a množstvo, ktoré dnes môžete sledovať aj vďaka moderným a inteligentným zariadeniam na zápästí vašej ruky alebo v mobile. Koľko krokov je ale nutné urobiť na to, aby ste spálili kalórie po lahodnej šiške z raňajok? Odpoveď na túto otázku sa môže líšiť. V priemere  však dokážete spáliť jednu kilokalóriu už po 20-tich krokoch.

Musíte podporiť svoje trávenie

Sám o sebe sa pozitívny výsledok len tak ľahko nedostaví a okrem fyzickej aktivity by bolo vhodné zmeniť aj vaše stravovacie návyky. Dobrá podpora trávenia a vhodné potraviny vám môžu vašu snahu vo veľkej miere zjednodušiť. Stačí si vybrať produkty, s ktorými nemá náš žalúdok pri spracovaní najmenšie problémy. Nezabudnite pritom, že mozgom tráviaceho systému je práve pečeň.

Choďte do kopca

Nezdravé stravovanie a neustále zvyšovanie hmotnosti vám môže spôsobovať vážne zdravotné komplikácie, ktoré často končia aj nutným trhaním zubov. Zmena a chudnutie sú preto dôležité. Skúste to s chôdzou, ktorú si trochu sťažíte.

Ak používate bežecký pás, aby ste simulovali chôdzu do kopca, môžete si nastaviť jeho sklon na päť stupňov. V prírode a bežnom teréne to už budete mať s nerovným povrchom určite jednoduchšie. Keď stúpate smerom hore, do kopcov, gravitácia bude pôsobiť proti vám, vďaka čomu musí vynaložiť telo väčšie úsilie.

Účinný, absolútne neškodný a najdostupnejší liek na vaše problémy

Zdroj: Shutterstock

Noste ťažký batoh

Aby bol efekt chudnutia ešte lepší, zmeňte obsah a druh pokrmov na vašom veľkom jedálenskom stole a skúste si chôdzu sťažiť menším bremenom. Batoh alebo záťažové vesty sú ideálnym riešením, ktoré pri snahe o dokonalú postavu využívajú aj profesionálni športovci. Keď si dáte do batohu dva, 5 alebo 10 kilogramov, za 1 kilometer alebo obdobie 30 minút chôdze, spálite veľké  množstvo kalórií.

Čísla, ktoré vás naštartujú a presvedčia

Ak vás nebaví cvičiť v posilňovni alebo nemáte na to čas ani peniaze, vyskúšajte jednoduchú chôdzu. Čísla vás o jej výhodách presvedčia. Podľa odborníkov sa každých 20 krokov spaľuje asi jedna kilokalória. To je približne štyri kcal za minútu. Preto, keď prejdete napríklad 10 000 krokov za 1 deň, spálite asi 500 kcal, čo sa rovná váhe 1,5 kg.

Ak by sa vám náhodou vaša súčasná cesta nepáčila, vydláždite si inú a ďalšiu. Začnite cestou do práce, osvojte si pešiu turistiku a pomôžte si spôsobom, ktorý je najjednoduchší a najlacnejší.