Účinnosť vakcíny Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech klesá rýchlejšie ako účinnosť očkovacej látky Vaxzevria od spoločnosti AstraZeneca. V novej štúdii to tvrdia vedci z Oxfordskej univerzity, ktorý dokument publikovali vo štvrtok. Informoval o tom denník The Guardian.

„Dve dávky od Pfizer/BioNTech majú vyššiu počiatočnú efektivitu, čo sa týka prevencie proti nákaze, ale účinnosť (očkovacej látky) klesá rýchlejšie v porovnaní s dvoma dávkami AstraZenecy," uviedli vedci.

JB 31 Bangkok - Thajská zdravotníčka pripravuje ampulku s vakcínou Pfizer-BioNTech počas očkovania zdravotníkov proti ochoreniu COVID-19 vo vakcinačnom centre nemocnice v Bangkoku 10. augusta 2021. FOTO TASR/AP

A health worker prepares a booster shot of the Pfizer-BioNTech COVID-19 vaccine for medical personnel and frontline health workers at Bangkok Metropolitan Administration General hospital in Bangkok, Thailand, Tuesday, Aug. 10, 2021. (AP Photo/Sakchai Lalit)
Neprehliadnite

Krátky čas vývoja? Technológie vakcín proti covid-19 sú známe už niekoľko desiatok rokov

Denník The Guardian upozornil, že štúdia, ktorá ešte nebola recenzovaná, sa opiera o výsledky prieskumu britského Úradu pre národnú štatistiku (ONS), ktorý od decembra do augusta v náhodne vybraných domácnostiach testoval občanov PCR testami. Do prieskumu bolo zapojených vyše 300-tisíc tisíc občanov vo veku nad 18 rokov.

„Výsledky naznačujú, že po štyroch až piatich mesiacoch od podania druhej dávky je účinnosť oboch druhov vakcín podobná," uviedli autori štúdie, ktorí zároveň dodali, že očkovacie látky poskytli väčšiu ochranu tým jedincom, ktorí predtým prekonali Covid-19. Britský denník pre úplnosť upozornil, že vedecká skupina z Oxfordskej univerzity (Oxford Vaccine Group) sa podieľala na vývoji vakcíny pre spoločnosť AstraZeneca.