Keď boli na konci minulého roka publikované závery klinického skúšania vakcín vytvorených novou metódou na báze mRNA, svet zažíval veľkú dávku optimizmu. Vakcíny Pfizer/BioNTech a Moderna sa svoju účinnosťou približovali k úrovni 95 percent. Tieto výsledky naznačovali, že po zaočkovaní by sa koronavírusom infikoval iba každý dvadsiaty človek.

Všetko, čo stačilo, bolo rýchlo zaočkovať väčšinu populácie a Sars-Cov-2 by bol čoskoro porazený. Za ostatné dve mesiace sa však ukázalo niekoľko zásadných problémov, ktoré víťazstvo v boji s koronavírusom odsúvajú do budúcna.

Coronavirus - Tue Feb 2, 2021
Neprehliadnite

Anglicko v obavách: v krajine sa šíria nové varianty vírusu. Účinnosť vakcín voči nim je nízka

Izraelský príbeh

Izrael začal s očkovaním 20. decembra. Trvalo tri týždne, kým sa výsledky začali prejavovať a spomalili nárast počtu infikovaných osôb. To ale krajina podala už 20 dávok vakcíny na sto obyvateľov. Mimochodom ide o objem, ktorý nemusí byť na Slovensku dosiahnutý mesiace.

Aj napriek tomu, že Izrael k druhému februárovému týždňu podal až 60 vakcín na sto obyvateľov, epidemická situácia sa príliš nezlepšila. Za posledný týždeň v krajine pribudlo až 74 nových infikovaných na 100-tisíc obyvateľov, čo je stále takmer dvakrát viac ako na Slovensku. Očkovanie prinieslo úspech, no ani po dvoch mesiacoch nenaplnilo očakávania rýchleho poklesu počtu nakazených.

Nové prípady covidu v Izraeli a na Slovensku
Zdroj: Financial Times
Nové prípady covidu v Izraeli a na Slovensku

Nižšia efektivita vakcín

Ukázalo sa, že v reálnom svete nie sú vakcíny tak účinné ako v klinickom testovaní. Dvir Aran, profesor na Technion-Israel Institute of Technology Haifa tvrdí, že účinnosť vakcíny bola znížená dynamikou choroby a sociálno-ekonomickými rozdielmi.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa