Turecké pobrežie Egejského mora naďalej sužujú požiare, ktoré sa už rozšírili aj k niektorým letoviskám, kde evakuovali tisíce ľudí. Niektorí museli uniknúť na lodiach, pretože hotely boli obkľúčené plameňmi. V krajine už kvôli požiarom prišli o život šiesti ľudia a desiatky utrpeli zranenia.

Hasiči bojujú asi s 50 ohniskami, najmä na juhozápade krajiny. S požiarmi zápasí aj Taliansko, najmä ostrov Sicília. Situácia sa v nadchádzajúcich dňoch nezlepší, v južnej Európe bude pokračovať výnimočná vlna horúčav. Situácia v Turecku je najhoršia v obľúbených provinciách Mugla a Antalya, kde je v posledných týždňoch extrémne sucho.

Pri meste Bodrum odrezali plamene dva hotely od zvyšku pevniny a pobrežná stráž z nich s pomocou miestnych rybárov evakuovala asi 4-tisíc ľudí. Hoci sú letné požiare v Turecku bežné, tie tohtoročné sa podľa vedcov z meteorologickej služby EU Copernicus vyznačujú nevídanou intenzitou, podľa vedca Marka Parringtona až štyrikrát vyššou, než kedy bádatelia zaznamenali.

Agresivita požiarov prekvapila aj rad miestnych obyvateľov, ako informoval denník The Guardian, niektorí prišli o obydlia a celé stáda dobytka. „Toto nie je normálne. Bolo to ako v pekle,” povedal o živle turecký farmár, ktorý na úteku pred plameňmi skoro zomrel.

Podľa vedcov sú za výnimočnými požiarmi zmeny klímy, kvôli ktorým je oblasť suchšia a sužujú ju väčšie horúčavy ako v minulosti. Niektorí ministri tureckej vlády prišli so špekuláciami, že požiare úmyselne zakladá Strana kurdských pracujúcich (PKK), ktorú Ankara považuje za teroristickú organizáciu. Nepredložili však žiadne dôkazy.

Bulharská ekonomika je do značnej miery závislá od cestovného ruchu. Takéto plné pláže boli pri Čiernom mori pred pandémiou. Je otázne, koľko turistov zavíta do dovolenkovej destinácie v tomto roku.
Neprehliadnite

Chystáte sa dovolenkovať na juhu Európy? Pripravte sa na 50-stupňové horúčavy

 Vo väčšine južnej Európy budú pokračovať veľké horúčavy aj v priebehu budúceho týždňa a podľa niektorých predpovedí by mohli padať rekordy. Talianski hasiči v sobotu ráno (31. júla) hlásili, že za posledných 24 hodín mali viac ako 800 výjazdov. Iba na Sicílii ich bolo zhruba 250, v piatok tam horelo v blízkosti prístavného mesta Catania, vyhľadávaného turistami.

Letisko v meste muselo nakrátko prerušiť prevádzku. Tamojšie úrady evakuovali na lodiach asi 150 ľudí, ktorým sa nepodarilo včas dostať do bezpečia a utiekli na pláž, kde ich obkľúčili plamene.

S požiarmi bojuje aj juh Grécka, v blízkosti prístavu Patras museli evakuovať obyvateľov niekoľkých dedín. Požiare hlási tiež Bulharsko a Albánsko, kde sú tak isto veľmi vysoké teploty, rovnako ako v Severnom Macedónsku a niektorých častiach Rumunska.

Sardínia má požiare už pod kontrolou
Neprehliadnite

Požiare na talianskej Sardínii sú už pod kontrolou