Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu kritizoval západné štáty za to, že údajne nezdieľajú s Tureckom informácie o teroristickej hrozbe na jeho území. Varovania pred nebezpečenstvom teroristických útokov v Turecku vydali v posledných dňoch viaceré európske krajiny, Spojené štáty či Arménsko. Niektoré štáty uzavreli svoje zastupiteľské úrady v krajine, píše agentúra Reuters. Turecké ministerstvo zahraničia si preto predvolalo deväť veľvyslancov.

Ohrozený je cestovný ruch

„Tvrdia, že je tu teroristická hrozba. Keď sa ich ale opýtame na to, kto je zdrojom tejto informácie a kto by mohol takýto útok podniknúť, tak nezdieľajú žiadne informácie s našou rozviedkou či bezpečnostnými zložkami,“ povedal šéf tureckej diplomacie. „Ak chcú vyvolať dojem, že Turecko je nestabilnou krajinou, ktorá čelí teroristickej hrozbe, tak nekonajú v súlade s priateľskými a spojeneckými vzťahmi,“ dodal.

Niektorí tureckí predstavitelia sa obávajú, že varovania pred terorizmom sa môžu negatívne odraziť na cestovnom ruchu, ktorý je významným zdrojom príjmov tureckého hospodárstva.

Rezort diplomacie si predvolal deväť veľvyslancov

Ankara si v súvislosti s varovaním predvolala vo štvrtok veľvyslanca USA, Francúzska, Nemecka, Británie, Talianska, Holandska, Belgicka, Švajčiarska a Švédska. Niektoré z týchto krajín tiež uzavreli svoje konzuláty v Istanbule či iné zastupiteľské úrady v krajine. Podľa Ankary je bezpečnosť diplomatických misií zaručená.

Podobné varovanie vydala cez víkend aj česká diplomacia. „Varujeme občanov Českej republiky pred možnými bezprostrednými útokmi teroristov proti kostolom, synagógam a diplomatickým zastupiteľstvám v Istanbule alebo na ďalších miestach, ktoré sú populárne medzi západnými návštevníkmi Turecka,“ napísal český generálny konzulát v Istanbule. Konzulát odporučil vyhnúť sa davom a zvýšiť pozornosť na verejných priestranstvách.

Ďalšie dôležité správy

PK 57 Záhreb - Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan reční počas tlačovej konferencie po stretnutí s chorvátskym prezidentom Zoranom Milanovičom v Záhrebe 8. septembra 2022. FOTO TASR/AP

Turkey's President Recep Tayyip Erdogan addresses the media after meeting his Croatian counterpart Zoran Milanovic in Zagreb, Croatia, Thursday, Sept. 8, 2022. President Erdogan is on a state visit to Croatia. (AP Photo/Darko Bandic)
Neprehliadnite

Turecko vydalo po protestoch cestovné varovanie pre európske krajiny