Memorandum o porozumení a spolupráci podpísali zástupcovia Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) a českej rafinérskej a petrochemickej skupiny ORLEN Unipetrol.

Memorandum predstavuje základ budúcej spolupráce v oblasti výskumu a vývoja vodíka ako vhodného nosiča energie, ktorého širšie priemyselné využitie otvára možnosti ekologizácie priemyslu a verejnej mobility.

TASR o tom v utorok informoval hovorca rafinérskej a petrochemickej spoločnosti Pavel Kaidl.

Vodíkové stanice na Slovensku

Podľa nedávno zverejnenej stratégie rozvoja chce ORLEN Unipetrol do roku 2030 na Slovensku vybudovať minimálne 24 vodíkových staníc a jeden vodíkový distribučný terminál. V Česku dlhodobo úzko spolupracuje s univerzitami a vysokými školami nielen v oblasti vzdelávania, ale aj v primárnom a najmä aplikovanom výskume.

Založenie Inovačného centra Košického kraja a Košického klastra nového priemyslu
Neprehliadnite

Košický klaster nového priemyslu má ambície s presahom na celé Slovensko

Mimoriadnym projektom je spoločné Univerzitné centrum umiestnené priamo vo výrobnom areáli v Litvínove, kde študuje približne 50 študentov petrochemické a rafinérske odbory. Teraz chce skupina rozvíjať spoluprácu s akademickým svetom v oblasti vzdelávania, výskumu a vývoja aj na Slovensku.

Našli ideálneho partnera

„Naša skupina je na poli vodíkovej mobility veľmi aktívna. Považujeme sa za významného hráča vo veľkoobchodnom i maloobchodnom segmente slovenského trhu, preto ma teší, že sa nám podarilo nájsť ideálneho partnera pre naše ďalšie rozvojové plány v podobe Technickej univerzity v Košiciach. Košická univerzita kladie dôraz na vedecko-technickú znalostnú základňu, inovácie a pracovnú silu s cieľom utvárať zdravú a udržateľnú budúcnosť,“ uviedol generálny riaditeľ ORLEN Unipetrol Tomasz Wiatrak.

vodik, shell, cerpacia stanica
Neprehliadnite

Vodíkové technológie majú budúcnosť, ale je to beh na dlhú trať

Záujem druhej strany podieľať sa na akademickom výskume a vývoji budúceho využitia vodíka privítal rektor TUKE Stanislav Kmeť.

„Očakávame vedeckú spoluprácu a výmenu informácií najmä v oblasti znižovania emisií, veľkokapacitného skladovania, prepravy a distribúcie či technického vŕtania,“ uviedol.