Americká softvérová spoločnosť Microsoft v treťom finančnom štvrťroku zvýšila čistý zisk medziročne o osem percent na 16,7 miliardy dolárov. Oznámila to dnes firma. Jej štvrťročné tržby prekonali očakávania, podporil ich silný dopyt po cloudových službách.

Tržby sa v treťom finančnom štvrťroku, ktorý skončil 31. marca, zvýšili medziročne o 18 percent na 49,36 miliardy dolárov. Analytici ich podľa prieskumu spoločnosti Refinitiv odhadovali v priemere na 49,05 miliardy dolárov, napísala agentúra Reuters.

Dopyt po produktoch a službách spoločnosti Microsoft v čase pandémie covidu-19 podporil rozmach práce a vzdelávania z domova. Platforma Azure a ďalšie cloudové služby vykázali v treťom finančnom štvrťroku nárast tržieb o 46 percent. Silný rast tržieb zaznamenala aj internetová profesijná sieť LinkedIn, ktorá je súčasťou Microsoftu od roku 2016.

Štvrťročný zisk Googlu klesol

Americké technologické spoločnosti Alphabet, ktorá je majiteľom internetového vyhľadávača Google, klesol v prvom štvrťroku čistý zisk medziročne o osem percent na 16,4 miliardy dolárov. Oznámila to dnes firma. Jej tržby stúpli o 23 percent na 68 miliárd dolárov. Tempo ich rastu tak prvýkrát od roku 2020 spomalilo pod 30 percent, upozornila agentúra AP.

Dopyt po službách podniku v poslednej dobe prudko rástol, pretože pandémia covidu-19 viedla k rozšíreniu práce z domu a prinútila ľudí tráviť viac času na internete. Spomalenie rastu tržieb v prvom štvrťroku však podľa agentúry AP signalizuje, že priaznivý vplyv pandémie na aktivity podniku začína poľavovať. Akcie spoločnosti Alphabet krátko po zverejnení výsledkov strácali viac ako šesť percent.

Google je najväčší internetový vyhľadávač na svete a jednotkou na svetovom trhu s internetovou reklamou. Jeho tržby z reklamy sa v prvom štvrťroku zvýšili o 22 percent na 54,7 miliardy dolárov. Spoločnosť Insider Intelligence podľa agentúry Reuters predpokladá, že podiel Googlu na globálnom trhu s internetovou reklamou bude v tomto roku predstavovať 29 percent.

Ďalšie dôležité správy

Výsledky Microsoftu prekonali očakávania trhu
Neprehliadnite

Microsoft zastavuje predaj produktov a služieb v Rusku