Prezident USA Donald Trump tiahne proti profesiám založeným na vedomostiach – pre akademikov, právnikov, novinárov, konzultantov, vedcov aj štátnych úradníkov nastali zlé časy. Trumpova vízia obnovy Ameriky spočíva v návrate k tradičným zamestnaniam vo výrobe, ťažbe a stavebníctve.

Šéf Bieleho domu brojí proti univerzitám, ktoré považuje za ideologicky nepriateľské, obmedzuje financovanie vedcov, stopku majú mnohé výskumy, o prácu prišli desaťtisíce federálnych zamestnancov vrátane tých, ktorí spracúvajú dáta nevyhnutné pre verejné zdravie či ekonomiku. Zašiel až k postihom významných mediálnych domov a advokátskych kancelárií. Napríklad Perkins Coie označil za „nečestnú a nebezpečnú“ za právne zastupovanie Hillary Clintonovej v kampani 2016. Inú veľkú kanceláriu, WilmerHale, obvinil z podkopávania záujmov USA.

Tieto kroky majú spoločného menovateľa: ide o útok na profesie založené na tzv. knowledge work – práci, ktorá si vyžaduje analytické myslenie, odborné rozhodovanie a tvorivé riešenia. Takúto prácu nemožno jednoducho outsourcovať či nahradiť strojom, uvádza Business Insider.

JB 7 Odesa - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vpravo) počas spoločnej tlačovej konferencie s generálnym tajomníkom NATO Markom Ruttem po ich stretnutí v prístavnom meste Odesa na juhu Ukrajiny 15. apríla 2025. FOTO TASR/AP


NATO Secretary General Mark Rutte, left, and Ukraine's President Volodymyr Zelenskyy answer media questions during their joint press conference in Odesa, Ukraine, Tuesday, April 15, 2025. (AP Photo/Michael Shtekel)
Neprehliadnite

NATO sa kedysi zrodilo zo strachu pred rozpínavým Ruskom. Dnes hrozí, že padne na Ukrajine

„Prezident cieli na triednu nespokojnosť voči bielym golierom,“ vysvetľuje profesorka práva z University of California v San Franciscu Joan C. Williamsová. „Tieto profesie často prichádzajú do kontaktu s pracujúcou triedou, kde existuje množstvo skrytého hnevu – voči úradníkom, právnikom či profesorom.“

Zamestnávatelia ako Elon Musk, blízki Trumpovi, prispeli k vlne prepúšťania vo federálnej správe. Federálne granty a poradenské kontrakty boli osekané, čo zasiahlo vedcov aj analytikov. Biely dom medzičasom zakázal prístup niektorým médiám vrátane agentúry AP na tlačové konferencie – kým ich súdne rozhodnutie nevrátilo späť.

Toto všetko je podľa odborníkov súčasťou premyslenej politickej stratégie. D. Trump stavia na tradičnej nedôvere Američanov voči elitám a vytvára z nich obraz nepriateľa. Politológ Daniel Drezner z Tufts University upozornil: „Ak by som mal zostaviť plán na oslabenie skupín, ktoré sú mi politicky nepriateľské, vyzeral by takto.“

EBE 3 Washington - Na snímke americký prezident Donald Trump počas návratu do Dieleho domu vo Washingtone z kampane v Cincinnati v noci na 2. augusta 2019. Donald Trump plánuje v piatok o 19.45 SELČ vyhlásenie o obchode s Európskou úniou (EÚ). Trump vo štvrtok (1. 8.) šokoval globálne finančné trhy, keď oznámil nové clá pre Čínu v rámci dlhodobého obchodného sporu dvoch najväčších svetových ekonomík. FOTO TASR/AP
President Donald Trump waves as he arrives at the White House in Washington, Thurs
Neprehliadnite

Z Trumpa sa paradoxne môže stať zjednotiteľ Európy. Robí viac ako ktokoľvek od čias Schumana

Dôvera voči týmto profesiám je na historickom minime. Podľa prieskumu Gallup patria právnici, novinári a biznismeni k najmenej dôveryhodným povolaniam. V rebríčku dôveryhodnosti sú televízni reportéri nižšie než predajcovia áut.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová ostro skritizovala politiku D. Trumpa voči americkým univerzitám a predstavila nový európsky program, ktorý má prilákať vedcov z celého sveta vrátane USA. „Úloha vedy je dnes spochybňovaná. Investície do fundamentálneho, slobodného a otvoreného výskumu sú spochybňované. Je to gigantický omyl,“ vyhlásila počas vystúpenia na parížskej Sorbonne. „Veda nemá pas, pohlavie, etnicitu ani politickú príslušnosť.“

Spolu s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom predstavila iniciatívu „Choose Europe for Science“, ktorá v rokoch 2025 až 2027 prerozdelí 500 miliónov eur na podporu najtalentovanejších vedcov z Európy aj mimo nej. E. Macron zároveň prisľúbil ďalších 100 miliónov eur z programu France 2030. „Trvalá demokracia nemôže existovať bez slobodnej a otvorenej vedy,“ povedal.

Ďalšie dôležité správy

JB 65 Vatikán - Americký prezident Donald Trump(vľavo) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa rozprávajú počas ich stretnutia krátko pred pohrebom zosnulého pápeža Františka vo Vatikáne v sobotu 26. apríla 2025. Americký prezident Donald Trump a ukrajinská hlava štátu Volodymyr Zelenskyj mali spolu „veľmi produktívnu diskusiu“ počas schôdzky, ku ktorej došlo krátko pred pohrebom pápeža Františka vo Vatikáne. Potvrdil to v sobotu Biely dom, informuje TASR na základe agentúr Reuters a DPA.
Neprehliadnite

Po vzore Ukrajiny budú USA pýtať nerastné bohatstvo aj od iných. Trump má na muške nové kolónie