Prezident USA Donald Trump tiahne proti profesiám založeným na vedomostiach – pre akademikov, právnikov, novinárov, konzultantov, vedcov aj štátnych úradníkov nastali zlé časy. Trumpova vízia obnovy Ameriky spočíva v návrate k tradičným zamestnaniam vo výrobe, ťažbe a stavebníctve.
Šéf Bieleho domu brojí proti univerzitám, ktoré považuje za ideologicky nepriateľské, obmedzuje financovanie vedcov, stopku majú mnohé výskumy, o prácu prišli desaťtisíce federálnych zamestnancov vrátane tých, ktorí spracúvajú dáta nevyhnutné pre verejné zdravie či ekonomiku. Zašiel až k postihom významných mediálnych domov a advokátskych kancelárií. Napríklad Perkins Coie označil za „nečestnú a nebezpečnú“ za právne zastupovanie Hillary Clintonovej v kampani 2016. Inú veľkú kanceláriu, WilmerHale, obvinil z podkopávania záujmov USA.
Tieto kroky majú spoločného menovateľa: ide o útok na profesie založené na tzv. knowledge work – práci, ktorá si vyžaduje analytické myslenie, odborné rozhodovanie a tvorivé riešenia. Takúto prácu nemožno jednoducho outsourcovať či nahradiť strojom, uvádza Business Insider.

NATO sa kedysi zrodilo zo strachu pred rozpínavým Ruskom. Dnes hrozí, že padne na Ukrajine
„Prezident cieli na triednu nespokojnosť voči bielym golierom,“ vysvetľuje profesorka práva z University of California v San Franciscu Joan C. Williamsová. „Tieto profesie často prichádzajú do kontaktu s pracujúcou triedou, kde existuje množstvo skrytého hnevu – voči úradníkom, právnikom či profesorom.“
Zamestnávatelia ako Elon Musk, blízki Trumpovi, prispeli k vlne prepúšťania vo federálnej správe. Federálne granty a poradenské kontrakty boli osekané, čo zasiahlo vedcov aj analytikov. Biely dom medzičasom zakázal prístup niektorým médiám vrátane agentúry AP na tlačové konferencie – kým ich súdne rozhodnutie nevrátilo späť.
Toto všetko je podľa odborníkov súčasťou premyslenej politickej stratégie. D. Trump stavia na tradičnej nedôvere Američanov voči elitám a vytvára z nich obraz nepriateľa. Politológ Daniel Drezner z Tufts University upozornil: „Ak by som mal zostaviť plán na oslabenie skupín, ktoré sú mi politicky nepriateľské, vyzeral by takto.“

Z Trumpa sa paradoxne môže stať zjednotiteľ Európy. Robí viac ako ktokoľvek od čias Schumana
Dôvera voči týmto profesiám je na historickom minime. Podľa prieskumu Gallup patria právnici, novinári a biznismeni k najmenej dôveryhodným povolaniam. V rebríčku dôveryhodnosti sú televízni reportéri nižšie než predajcovia áut.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová ostro skritizovala politiku D. Trumpa voči americkým univerzitám a predstavila nový európsky program, ktorý má prilákať vedcov z celého sveta vrátane USA. „Úloha vedy je dnes spochybňovaná. Investície do fundamentálneho, slobodného a otvoreného výskumu sú spochybňované. Je to gigantický omyl,“ vyhlásila počas vystúpenia na parížskej Sorbonne. „Veda nemá pas, pohlavie, etnicitu ani politickú príslušnosť.“
Spolu s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom predstavila iniciatívu „Choose Europe for Science“, ktorá v rokoch 2025 až 2027 prerozdelí 500 miliónov eur na podporu najtalentovanejších vedcov z Európy aj mimo nej. E. Macron zároveň prisľúbil ďalších 100 miliónov eur z programu France 2030. „Trvalá demokracia nemôže existovať bez slobodnej a otvorenej vedy,“ povedal.
Ďalšie dôležité správy
