Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa zmrazila príspevok 2,2 miliardy dolárov z federálneho financovania pre Harvardovu univerzitu, pretože odmietla prijať požiadavky Bieleho domu v rámci boja proti antisemitizmu.

„Vyhlásenie Harvardu potvrdzuje znepokojujúce zmýšľanie rozšírené v najprestížnejších univerzitách v našej krajine – že federálne príspevky nie sú podmienené dodržiavaním občianskych práv,“ uviedla Trumpova pracovná skupina pre boj proti antisemitizmu.

Harvard zverejnil list rektora Alana Garbera, v ktorom odporuje výzve Bieleho domu na personálne zmeny vo vedení univerzity, náborových postupoch a procese prijímania študentov.

„Aj keď niektoré požiadavky vlády cielia na boj s antisemitizmom, väčšina predstavuje priamu reguláciu intelektuálnych podmienok na Harvarde,“ uviedol Garber. Podľa rektora je škola „otvorená novým informáciám a iným perspektívam“, ale nebude súhlasiť s požiadavkami, ktoré „sú za hranicou právnej autority vlády“.

Ďalšie dôležité správy

WA 87 Washington - Americký prezident Donald Trump ukazuje podpísaný dekrét, ktorý má viesť k zrušeniu ministerstva školstva v Bielom dome vo Washingtone vo štvrtok 20. marca 2025. FOTO TASR/AP  

President Donald Trump at an education event and executive order signing in the East Room of the White House in Washington, Thursday, March 20, 2025. (AP Photo/Jose Luis Magana)
Neprehliadnite

Donald Trump ruší ministerstvo školstva. Republikáni rozhodnutie privítali