Americké finančné trhy zažívajú volatilitu vyvolanú politikou prezidenta Donalda Trumpa. No podľa ekonóma Nouriela Roubiniho má trh v konečnom dôsledku posledné slovo a jeho sila sa naplno prejavila aj po zavedení nečakane vysokých ciel počas tzv. „Dňa oslobodenia“.
Trumpove clá spustili prudký výpredaj na dlhopisových trhoch a výnosy amerických štátnych dlhopisov vystrelili nahor. Tento pohyb bol podľa viacerých zdrojov jedným z hlavných dôvodov, prečo Biely dom následne pozastavil recipročné clá na obdobie 90 dní.
„Najmocnejšími ľuďmi na svete sú dnes dlhopisoví vigilanti,“ vyhlásil CEO konzultačnej spoločnosti Roubini Macro Associates pre Bloomberg TV. „Prinútili Trumpa podriadiť sa trhovej disciplíne. Takže trhy porazili Trumpa.“

Trump je pripravený zhodiť 6-biliónovú bombu na akciový trh
Pojem „bond vigilantes“ (dlhopisoví vigilanti) vznikol v 80. rokoch vďaka analytikovi Edovi Yardenimu. Označuje investorov, ktorí reagujú na vysoké rozpočtové deficity predajom štátnych dlhopisov, čím tlačia výnosy nahor a tým aj náklady vlády na financovanie.
Ich vplyv sa naplno prejavil v 90. rokoch počas tzv. Great Bond Massacre, keď prudký nárast výnosov vyvolal paniku na trhoch pre obavy z amerického deficitu. Poradca prezidenta Billa Clintona James Carville vtedy poznamenal, že ak by sa mohol znova narodiť, chcel by byť dlhopisovým trhom: „Môžete zastrašiť každého.“ Informuje o tom Fortune.
Dnes sa USA nachádzajú v ešte horšej fiškálnej pozícii ako vtedy, pričom ročné rozpočtové deficity prekračujú hranicu jedného bilióna dolárov. Ministerstvo financií musí nájsť kupcov na obrovské objemy nového dlhu, čo ešte zvyšuje citlivosť trhu na akékoľvek zásahy, ktoré by mohli oslabiť atraktivitu amerických dlhopisov.
„V strednodobom horizonte je USA stále veľmi inovatívna ekonomika. Takže nezáleží na tom, čo Trump spraví – technológie majú väčšiu váhu než clá. A technológie majú väčšiu váhu aj než Trump,“ dodal N. Roubini.
Ďalšie dôležité správy
