Po tom, ako Meta, materská spoločnosť Facebooku, utrpela za jediný deň 252-miliardový pokles trhovej kapitalizácie, čo je najviac v dejinách Spojených štátov, firma Amazon vytvorila rekord na opačnom konci rebríčka, napísal Statista.

Po slabých trhových výkonoch v roku 2021 a na začiatku tohto roka cena akcií Amazonu v piatok prudko stúpla a na konci obchodovania zaznamenala nárast o 13,5 percenta. Trhová kapitalizácia internetového megaobchodu tak za jeden deň stúpla o 191 miliárd dolárov, čo je najviac v dejinách amerického podnikania.

Čo sa stalo, že Amazon zaznamenal taký kolosálny úspech?

Firma totiž vo štvrtok oznámila lepšie hospodárske výsledky za štvrtý kvartál, ako sa očakávalo, vrátane 98-percentného zvýšenia zisku, ako aj výborné výsledky spoločnosti Amazon Web Services, čo je cloudová divízia firmy.

Amazon svojím skokom na 191 miliárd za jeden deň zatienil len týždeň starý rekord spoločnosti Apple, ktorá oznámila najvyšší kvartálny zisk vo svojej histórii. Napriek tomu, že rast hodnoty Amazonu sa odvíjal najmä od zisku pred zdanením výrobcu elektromobilov Rivian, v ktorom má internetový gigant podiel, investori zaujali k Amazonu býčí postoj.

Videotéka kompenzovala náklady

Stalo sa tak hlavne v dôsledku rozhodnutia Amazonu zvýšiť v Spojených štátoch predplatné pre prístup do svojej internetovej videotéky Prime, čím vykompenzovala stúpajúce mzdové a prepravné náklady.

Svetový rekord vo zvýšení trhovej kapitalizácie za jeden deň však aj tak zostáva nedotknutý. Dosiahla ho čínska spoločnosť PetroChina, ktorej trhová hodnota sa za jediný deň v novembri 2007 nafúkla o 597 miliárd dolárov.

Infographic: A Prime Day for Amazon | Statista You will find more infographics at Statista

Ďalšie dôležité správy

amazon
Neprehliadnite

Krvácajúce trhy zachránil Amazon. Zdvojnásobil čistý zisk, ale nie vo svojom biznise