Ruská invázia na Ukrajinu by mohla zničiť globálne trhy s obilím tak hlboko, že by to mohol byť najväčší šok v zásobovaní za niekoľko desaťročí. Uviedol to na twitteri poľnohospodársky ekonóm Illinoiskej univerzity Scott Irwin. Cena pšenice je teraz najvyššia od roku 2008 a za celý týždeň smeruje k rastu o rekordných 40 percent, napísala agentúra Bloomberg.

Cena obilia sa zvýši

„Som presvedčený, že to bude najväčší ponukový šok na svetových trhoch s obilím za môjho života," uviedol Irwin. Svet podľa neho zúfalo potrebuje, aby poľnohospodári v tomto roku zasiali viac plôch. V krátkodobom horizonte ale podľa neho nejde robiť nič iné, než zvýšiť cenu obilia natoľko, aby sa usmernil dopyt.

Pred vojnou sa Ukrajina a Rusko spoločne na globálnom obchode s pšenicou podieľali viac ako štvrtinou a s kukuricou pätinou. Ceny týchto základných plodín prudko rastú kvôli obavám z narušenia dodávok v čase, keď globálne ceny potravín už stúpli na rekordy. Obe krajiny sú tiež významnými dodávateľmi jačmeňa a slnečnicového oleja.

Svetové zásoby sú napäté

Rast cien potravín trápil spotrebiteľov po celom svete ešte pred vojnou Ruska s Ukrajinou. Pestovanie plodín zhoršilo extrémne počasie, zatiaľ čo nedostatok pracovníkov a vyššie náklady na dopravu narušili dodávateľské reťazce. Svetové zásoby obilia sú tiež veľmi napäté, takže akékoľvek dlhšie narušenie dodávok z Ruska alebo Ukrajiny môže narušiť trhy na niekoľko rokov.

Vojna uzavrela hlavné prístavy na Ukrajine a prerušila dopravné spojenie. Boje tiež ohrozujú výsev a výsadbu plodín v nadchádzajúcich mesiacoch. Obchod s Ruskom bol prevažne zastavený, pretože kupujúci sa ťažko orientujú v zložitých sankciách a narážajú na prudko rastúce náklady na prepravu.

Ďalšie dôležité správy

russia companies
Neprehliadnite

Rusko ponúka odchádzajúcim zahraničným firmám rýchly bankrot