Najdôležitejšie udalosti z doterajšieho priebehu pojednávania

Čo sa stalo v stredu
 • V stredu od rána vypovedal Peter Tóth, je jedným z najdôležitejších svedkov svedčiacich v neprospech Mariana Kočnera
 • Na súde obšírne porozprával o sledovaní novinárov aj o tom, ako komunikoval s Alenou Zsuzsovou, stretol sa aj s Norbertom Bödörom
 • Opísal taktiež to, ako mal u sudcu Ústavného súdu Mojmíra Mamojku vybavovať prepustenie Kočnera z väzby
 • M. Kočner Tóthovu výpoveď spochybnil

Čo sa stalo v utorok

 • Počas druhého dňa vypovedali rodiny zavraždeného Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Z hľadiska dokazovania viny bola najdôležitejšia výpoveď Zoltána Andruskóa.
 • Z. Andruskó potvrdil, že podľa jeho informácií mal byť objednávateľom vrážd Marian Kočner.
 • Online prenos z druhého dňa nájdete tu.

Čo sa stalo v pondelok

 • Jeden z obžalovaných, Miroslav Marček, sa pred súdom priznal ku všetkým skutkom.
 • M. Marček podrobne opísal, ako zavraždil J. Kuciaka, M. Kušnírovú aj podnikateľa Petra Molnára. Na zvyšné pojednávania nepríde, dal súhlas na pokračovanie v jeho neprítomnosti.
 • Ostatní obžalovaní odmietli odpovedať na otázky, len v krátkosti vyrozprávali svoju verziu udalostí, vinu odmietajú.
 • Rodičia Jána Kuciaka a mama Martiny Kušnírovej žiadajú od poškodených náhradu nemajetkovej ujmy vo výške milión eur.
 • Online prenos z prvého dňa nájdete tu.

Pojednávanie na súde sme sledovali online:

19:57 - Tretí deň pojednávania v procese desaťročia sa končí. Pokračovať sa bude na budúci týždeň v pondelok. Online prenos končíme, ďakujeme za pozornosť.

19:52 - Tretí deň pojednávania sa blíži ku koncu, R. Kvasnica hovorí, že odpovede svedka sú nelogické a zmätočné a konštatuje, že táto svedecká výpoveď nebola zmysluplná.

19:50 - Asistentke senátu zamrzol počítač, musí ho reštartovať. Asi má toho už tiež dosť. Prokurátor chce odstraňovať bezvýznamný rozpor, sudkyňa R. Sabová ho žiada, aby bol šetrnejší k času súdu aj prítomných ľudí.

19:37 - J. Dučák už pôsobí znechutene, na otázky R. Kvasnicu odpovedá úsečne a do veľkej miery unavene.

19:31 - D. Lipšic sa J. Dučáka pýtal na termín „náš systém.“ Hovoril o ňom vo svojej výpovedi P. Tóth, ktorý spomínal, že sa mu J. Dučák sťažoval, že M. Kočner svojimi aktivitami rozbije „náš systém.“

19:25 - J. Dučák začína troling. Tvári sa, že nerozumie, čo myslí Daniel Lipšic pod otázkami, či s M. Kočnerom obchodoval. Pochopil až po treťom preformulovaní otázky.

19:22 - „Koľko ste boli stratoví z priateľstva s pánom Kočnerom,“ pýta sa sudkyňa. „Priateľstvá sa neúčtujú,“ odpovedá J. Dučák. „Prečo si privyrábate?“

„Som činorodý človek, neviem si predstaviť, že by som ako dôchodca chodil doma v teplákoch a pozeral Ružovú záhradu,“ odpovedá J. Dučák.

19:17 - „Celé toto, čo sa deje, vnímam ako skvelé promo pre knihu, ktorú teraz píše Peter Tóth, všetci tam budeme hrdinovia,“ hovorí J. Dučák o svojom názore na pojednávanie v prípade vrážd a na výpoveď P. Tótha. „Bude to určite bestseller,“ hovorí ironicky.

19:10 - Prokurátori skončili s výsluchom J. Dučáka, M. Kočner ani M. Para sa pýtať nechceli, pýta sa J. Vestenická, obhajkyňa A. Zsuzsovej. Chce vedieť, aký mal vzťah s P. Tóthom. „V minulosti som ho obdivoval, jeho knižky o Cervanovej, ale potom som zistil, že jeho literárna erudícia je veľká, takže už tomu neverím,“ odpovedá J. Dučák.

19:06 - „S Petrom Tóthom som sa stretol, aj s Andrejom Šabíkom sme boli zmätení z toho, čo to on hrá. S Jánom Kuciakom som sa nikdy nestretol, raz mi telefonoval, kládol mi otázky, na ktoré som nevedel odpovedať. Radil som sa s Marošom, čo mám na to povedať, on povedal, aby som to strpel,“ hovorí J. Dučák. Nepamätá si, čo od neho J. Kuciak chcel, pýtal sa niečo na Technopol.

19:03 - „Najskôr som sa zľakol, že by s touto vecou mohol mať Maroš niečo spoločné, Peter Tóth ma na chvíľu zmiatol. Bolo tam to biele auto a tak, ale potom som pochopil, že to celé nedáva zmysel,“ vypovedá J. Dučák. Pred senátom sedí v bunde, chvíle súvislého rozprávania strieda so slabšími okamihmi.

19:01 - „Keď som mal 65 rokov, dal mi takú špeciálnu vodku, ktorá sa volá Tajomstvo kremľa,“ hovorí J. Dučák. Neodolal a pomaly začína zabávať verejnosť, podobne, ako to robil počas výpovede v kauze falšovania zmeniek.

18:50 - Diskutuje sa o krabici, ktorú J. Dučákovi dal M. Kočner do úschovy krátko pred tým, ako ho zadržali. Nosil ju za sedadlom v aute asi mesiac, o to, čo je vo vnútri, sa nezaujímal. Neskôr ho P. Tóth poslal, aby ju v Báči odovzdal nejakej žene, pravdepodobne A. Zsuzsovej.

18:39 - J. Dučák vypovedá omnoho civilnejšie, ako na pojednávaní v prípade falšovania zmeniek, kde sa miestami zdalo, že si robí zo súdu žarty.

18:37 - Séria otázok od prokurátora sa začína od auta, na ktorom sa mala v minulosti voziť A. Zsuzsová.

18:28 - Pred senát sa posadil aj dlhoročný kamarát M. Kočnera J. Dučák.

18:19 - R. Kvasnica hovorí, že od okamihu, keď boli vznesené obvinenia, so svojou klientkou skúmali prípadnú aktívnu vedomú účasť na vražde J. Kuciaka a M. Kušnírovej. Počas jeho slov Z. Kušnírová plače. „Ak sa začneme zaoberať komunikáciou M. Kočnera a A. Zsuzsovej, budeme to vidieť jasne. Svedok sa stal súčasťou obludného sveta obžalovaných, no jeho motívom je dištancovať sa od toho, kam sa dostal,“ hovorí R. Kvasnica.

18:14 - D. Lipšic k výpovedi P. Tótha. „Považujem výpoveď Petra Tótha za dôveryhodnú, pretože nemá motív klamať. Bol roky kamarát Mariana Kočnera, z jeho odkazu sme sa dozvedeli, že ešte s jednou osobou v miestnosti je mu najbližším človekom. Svedok spomínal, že mal k dispozícii vzťahový diagram, ten je prílohou k jeho výsluchu,“ hovorí. Uznáva, že Z. Andruskó sa mýlil, keď hovoril, že videl P. Tótha, no nepovažuje to za dôležitý omyl.

18:12 - „Svedok si spomenie len na to, čo sa mu dnes hodí do krámu. Blížia sa nám voľby, svedok urobil volebnú agitáciu, pospomínal kadekoho, no nevie si spomenúť, kto je Ivo, kto je Fero (mená z motákov, pozn. red.). Kto klame raz, klame dvakrát. Kto klame dvakrát, je nedôveryhodný,“ uzatvára M. Kočner.

18:08 - Počas Kočnerovho prejavu Roman Kvasnica ukazuje Zlatici Kušnírovej niektoré časti zo spisu. Živo počas toho spolu komunikujú a kývu hlavami.

18:05 - Ďalej sa M. Kočner dostáva k motákom. Aj v tomto prípade hovorí, že P. Tóth klame, pretože vraj v čase, keď mal dostať moták od Andreja Šabíka, bol A. Šabík na zahraničnej dovolenke. M. Kočner už viac ako desať minút spochybňuje celú Tóthovu výpoveď. Nič iné sa, pochopiteľne, nedá očakávať.

18:01 - M. Kočner hovorí, že P. Tóth upravoval svoje vyjadrenia. Snaží sa poukazovať na podľa neho nelogické formulácie v jeho výpovediach. „Svedok si nevie spomenúť, kto bol s nami na dovolenke v Chorvátsku. Nevie si spomenúť preto, aby tí ľudia nemohli potvrdiť, že sme sa pri spoločných debatách o Kuciakovi nebavili. Diagram na Jána Kuciaka s adresou jeho trvalého pobytu neexistuje, pán svedok klame,“ hovorí Kočner. Počas týchto slov na neho P. Tóth škaredo zazrel.

17:56 - M. Kočner a jeho vyjadrenie k takmer celodennej svedeckej výpovedi Petra Tótha: „Svedok upravil svoje predošlé výpovede, najskôr strieborný, potom čierny telefón a upravil ich potom, ako obhajoba upozornila na možnú manipuláciu s telefónmi. Tóth sa v minulosti trikrát po sebe vyjadril, že druhý telefón bol zobrať v Technopole. Na to, akú má dobrú pamäť, je to dôležitá a závažná informácia. Pamätal si to najmä potom, ako strávil niekoľko hodín s operatívnymi pracovníkmi. V inom prípade taktiež inak opísal údajné odovzdanie môjho telefónu mojou dcérou,“ vyhlásil.

Tretí deň procesu: Tóth tvrdí, že Kočnerovo prepustenie mal vybaviť smerák Mamojka

Marek Para na súde Zdroj: TASR

Ďalej pokračoval: „Pán svedok dnes povedal, že príprava stránky Pranier a paparazzovanie novinárov bola príprava na vraždu Jána Kuciaka. Ak by to bola pravda, potom by sme museli brať do úvahy to, že príprava tohto skutku začala v roku 2016, keď pán svedok tvrdí, že sme sa začali rozprávať o stránke Pranier a o paparazzovaní novinárov.“

17:43 - Sudkyňa už chcela pomaly pristúpiť k poskytnutiu priestoru na záverečné hodnotenie výpovede svedka. Marek Para však ešte chce odstraňovať rozpory medzi výsluchom P. Tótha a jeho výpoveďou pred vyšetrovateľom.

17:39 - „Mali ste informáciu, že ma postrelil Ján Takáč?“ pýta sa M. Kočner. „Potom, ako bola vyzradená utajená identita mojej osoby, stretol som sa v Rakúsku s osobou známou ako Zemák, ktorý sa pohyboval v prostredí Takáčovcov, od neho som mal tú informáciu,“ hovorí P. Tóth. M. Kočner sa ho pýta, či je informácia pravdivá, P. Tóth nevie a nerozumie tomu, prečo je to dôležité.

17:35 - M. Kočner sa P. Tótha pýta na to, či mal informáciu o tom, že chcel zlikvidovať účtovníctvo firmy Packer holding limited. Nie je jasné, aký to má súvis s predmetom pojednávania, no sudkyňa necháva P. Tótha, aby na otázku odpovedal.

17:29 - Súd pripustil listinu len ako vecný dôkaz, teda sa vníma, len ako kus papiera. Sudkyňa M. Kočnera upozorňuje, že sa nemôže P. Tótha pýtať na to, čo je v danej listine napísané.

17:25 - Súd nakoniec pripustil dôkaz, ktorý navrhol M. Kočner. M. Para ho momentálne ukazuje ostatným účastníkom konania, aby sa s ním oboznámili.

17:12 - Senát sa nedokázal dohodnúť dostatočne rýchlo, vyhlásil krátku prestávku na to, aby sa poradil.

17:05 - Prokurátor Novocký však nesúhlasí s tým, aby bola táto listina použitá ako dôkaz, podľa jeho názoru posudok nie je zahrnutý do rozsahu dokazovania. S použitím listiny nesúhlasí ani D. Lipšic. R. Kvasnica však veľkoryso povedal, že navrhuje vyhovieť obhajobe, zrejme z obsahu listiny nemá obavy.

17:00 - M. Kočner sa dostal k vykonaniu dôkazu, o ktorom začal rozmýšľať pred dvoma hodinami. Ide o vizualizovaný obsah USB kľúča Sandisk, ktorý bol v prílohe zápisnice o výsluchu P. Tótha. Konkrétne ide o znalecký posudok elektrotechnika.

16:59 - Nasleduje druhé kolo otázok. Pýtajú sa prokurátori, potom dostanú priestor obžalovaní a ich obhajcovia.

16:53 - Pokračuje sa ďalej, súd mení plán a M. Kriaka a Š. Mlynarčíka, ktorí boli členmi sledovacieho komanda novinárov, predvolal na 22. januára, hoci mali byť vypočutí už dnes. Po P. Tóthovi bude vypovedať ešte Jozef Dučák.

16:43 - Marek Para cez prestávku v rozhovore pre novinárov vyvrátil, že by odovzdal Petrovi Tóthovi nejakú obálku so sťažnosťou na Ústavný súd tak, ako o tom Tóth hovoril vo svojej výpovedi.

16:31 - Peter Tóth už vypovedá viac ako šesť hodín čistého času. Prokurátor požiadal o krátku prestávku, pokračovať sa bude o pätnásť minút. Po prestávke bude nasledovať ešte druhé kolo otázok na Petra Tótha.

16:26 - P. Tóth vyhlásil, že nezasahoval do telefónov, ktoré odovzdal polícii. Obhajoba totiž spochybňuje pravosť zadržaných elektronických stôp a tvrdí, že s nimi mohlo byť manipulované.

16:18 - P. Tóth práve hovorí o červenom Mercedese a o tom, že zistil, že v minulosti patrilo A. Zsuzsovej. Jazdil na ňom Kočnerov kumpán Štefan Agh, ktorý Tóthovi povedal, že v navigácii v aute ťukol na ikonku domov a nasmerovalo ho to do Komárna. Týmto chce R. Kvasnica poukázať na to, že M. Kočner vydržiaval A. Zsuzsovú, chce tým ilustrovať ich previazanosť.

16:09 - Týmito otázkami sa R. Kvasnica snaží ukázať, že M. Kočner mal skutočný motív na vraždu Jána Kuciaka. „Ak mal nejaký ozajstný problém, hovoril o tom, že to je kurva problém. A pri Kuciakových článkoch o Donovaloch hovoril, že to môže byť kurva problém,“ hovorí P. Tóth.

16:06 - Zástupca Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica navrhuje súdu, aby odstúpil časť Tóthovej výpovede, ktorá sa týkala údajnej trestnej činnosti Mareka Paru, Slovenskej advokátskej komore. P. Tótha sa pýta na kauzu Donovaly, ktorej sa venoval Ján Kuciak.

16:04 - „Máte obavu o svoj život?“ pýta sa D. Lipšic. „Poznám Kočnera ako pomstychtivého človeka, no zároveň som si nemyslel, že by v pomstychtivosti mohol zájsť až k vražde. Viem, že do konca života musím žiť s tým, že podobná pomsta sa môže stať aj mne. Tým, že som vydal telefóny Mariana Kočnera, skomplikoval som život mnohým ľuďom, o ktorých povahách mám pochybnosti,“ odpovedá P. Tóth.

16:03 - Kto je systém? „Keďže bol Jozef Dučák zapojený do viacerých obchodov, považoval sa za súčasť akéhosi systému a keďže som mal priateľský vzťah s Kočnerom, považoval ma za jeho súčasť. Mal do neho patriť aj Andrej Šabík. Nás na čele s Kočnerom považoval za akýsi systém, ale ja som taký pocit nemal,“ hovorí P. Tóth.

15:54 - D. Lipšic sa pýta na Jozefa Dučáka. Je to človek známy najmä z kauzy Technopol. „Stretol som sa s ním okolo roku 2016, mal mi porozprávať o nejakých podvodoch pri akciách Fun rádia,“ opisuje Tóth. Potom sa s ním stretol až po vzatí Mariana Kočnera do väzby, začiatkom októbra sa videli naposledy. „On tu pred systémom zamlčiava dôležité veci,“ reprodukuje Tóth. Systém vraj mali byť oni, skupina okolo M. Kočnera a J. Dučáka.

15:49 - D. Lipšic sa P. Tótha pýta na obsah skartovaných motákov. „Boli tam odkazy pre Zsuzsovú, typu, že Ave (Kočner) je silný, pevný, má dobrú náladu a podobne. Potom tam boli prosby, aby som overil nejaké informácie, mnohé odkazy pre SIS Alinu (Zsuzsovú, pozn. TRENDU),“ hovorí P. Tóth.

15:49 - M. Mamojka popiera, že by niečo vybavoval. „Popieram to, je to absolútny nezmysel. Takémuto človeku sa nedá veriť ani to, ako sa volá,“ povedal.

15:47 - „Potom prišiel tento moták, ktorý bol reklamácia, lebo pán Mamojka to ani neprijal na konanie,“ hovorí P. Tóth. Osobne mal žiadosť M. Mamojkovi doručiť preto, že vraj vie skontrolovať, či ho niekto nesleduje a podstatnejší dôvod mal byť, že M. Kočner považoval M. Mamojku za svojho priateľa a on by mohol vzhľadom na ich priateľstvo ovplyvniť rozhodovanie senátu. Na otázku, či v obálke s podaním bolo aj niečo iné, P. Tóth odpovedá, že do obálky nenazeral a nevie, či tam bolo niečo iné, ako napríklad peniaze, ale skôr nie.

15:43 - D. Lipčic sa opätovne pýta na obsah motákov. M. Kočner sa v odkaze pýta na to, prečo M. Mamojka zlyhal a prečo sa na to RF vyjebal. „Ide o to, či by mohol Robert Fico bývalého poslanca parlamentu Mojmíra Mamojku, ústavného sudcu, požiadať a intervenovať u neho a aby Mamojka prijal určité kroky v prospech Mariana Kočnera. Bolo to v deň finále Majstrovstiev sveta vo futbale, keď ma skontaktoval Marek Para a požiadal ma, aby som prišiel do kancelárie Michala Mandzáka,“ opisuje P. Tóth.

„Povedali mi, že ma Kočner prosí, aby som v tejto veci zašiel za pánom Mamojkom. Bolo to na hrane, ale vyhovel som mu, nakontaktoval som sa na pána Mamojku. Povedal som, že som kuriér od jedného jeho priateľa a potreboval by som sa s ním stretnúť. Počas prvého polčasu finálového zápasu som išiel do Veľkého Bielu, odovzdal som mu obálku s podaním, kde bola farebnými lístočkami vyznačená strana, povedal som mu, že ho pozdravuje pán Kočner, podal na Ústavný súd tento podnet a že ho prosí, či by sa mohol v tejto veci angažovať. Spýtal sa ma, či je to podané, ja som povedal, že áno a išiel som preč.“

15:38 - P. Tóth hovorí o tom, že Para mal údajne vypracovať podklad, na ktorom bola sformulovaná prejudiciálna otázka, ktorou sa mal Špecializovaný trestný súd obrátiť na Európsky súdny dvor, čo by znamenalo prepustenie Mariana Kočnera z väzby. „Vyzeralo to už ako uznesenie súdu.“

15:35 - D. Lipšic zastihol sudkyňu Sabovú nepripravenú. Položil otázku, ktorú Marek Para namietol, no musela si ju nechať zopakovať, pretože sa akurát radila s jedným z prísediacich sudcov. D. Lipšic sa pýta P. Tótha na to, kto je Michal T. z motákov. P. Tóth odpovedá, že ide o predsedu Špecializovaného trestného súdu Michala Trubana.

15:33 - Daniel Lipšic sa pýta na zmenu komunikácie Aleny Zsuzsovej. „V podstate okamžite po zadržaní Marčeka, Szabóa a Anruskóa, som začal od SIS Alino (Zsuzsovej) dostávať zvláštne správy. Trvalo to až do večera. Ráno 28. septembra mi prišla správa, že bude mať nový mobil,“ hovorí P. Tóth s tým, že to bolo chvíľu pred tým, ako bola A. Zsuzsová zadržaná. D. Lipšic sa ide pýtať na motáky.

15:29 - „Bödörovi som spomenul, že mám podozrenie, že Kočner je zapojený do vraždy Jána Kuciaka. Na to mi povedal, že keď bol taký debil, keď to takto urobil, mal sa postarať aj o tých dvoch truľov,“ opisuje P. Tóth svoje posledné stretnutie s N. Bödörom.

15:23 - P. Tóth sa venuje rozprávaniu o svojich stretnutiach s Norbertom Bödörom. Okrem iného sa zmieňuje aj o tom, že sa N. Bödör zaujímal o politikov, nielen o opozičných. Hovorí o nahrávaní svojich stretnutí s politikmi.

15:14 - „Marian Kočner je veľmi komplexná a štruktúrovaná povaha. Vnímal som ho ako človeka rozporov, vie byť srdečný a priateľský, dobromyseľný, no zároveň vie byť aj hrubý k ľuďom a niekedy presadzuje svoje záujmy ostrými lakťami,“ opisuje M. Kočnera P. Tóth.

15:06 „Sledovanie novinárov malo aký cieľ a bol ten cieľ naplnený?“ pýta sa Sabová. „Do istej miery bol cieľ dosiahnutý, bolo zverejnené video, ako sa jeden novinár tacká opitý a spadne,“ hovorí P. Tóth.

14:59 – Sudkyňu zaujíma, kedy sa dozvedel o smrti Jána Kuciaka a či sa na to pýtal Kočnera. „Napísal som správu Kočnerovi, napísal som mu, že dúfam, že to, čo sa objavilo v médiách, ide mimo nás, na čo mi odpísal niečo v tom zmysle, že či som debil a že Kuciak sa mal zapliesť do nejakej veci, v ktorej mali aktivity nejakí Rusi. Potom sme cez Threemu telefonovali, kde mi vulgárne povedal, že by musel byť úplný hlupák, ak by sa on podieľal na takomto skutku,“ hovorí P. Tóth.

14:56 – P. Tóth hovorí, že meria približne 173 centimetrov. Ide o overenie informácie z utorka. Z. Andruskó vo výpovedi hovoril, že keď videl P. Tótha, bol približne o hlavu nižší, ako A. Zsuzsová

14:52 – Skončilo sa to tak, že dal priestor ostatným stranám, aby kládli otázky oni

14:50 – M. Kočner sa teraz trochu zamotal pri otázkach, skončilo to tak, že navrhuje vykonanie dôkazu. Na to však nebol pripravený, a tak žiada presdeníčku senátu, aby mu pomohla. Tá na neho neveriacky zazerá a hovorí, aby mal dôkazy, ktoré chce vykonať, vopred pripravené.

14:46 – P. Tóth sa trochu hniezdi na stoličke, pri jednej z otázok, keď ho M. Kočner pravidelne oslovuje „pán svedok“ sa na nej otočil a na M. Kočnera škaredo zazrel.

14:42 – Kočnerove otázky už súd začína odmietať. Sudkyňa Sabová žiada M. Paru, aby usmernil svojho klienta. Otázky môže klásť len k informáciám, ktoré odzneli na pojednávaní, M. Kočner sa opakovane pýta na veci, ktoré sa nachádzajú len vo vyšetrovacom spise

14:37 – „Kto s nami ešte bol na dovolenke?“ pýta sa M. Kočner. „Váš pes Brenda,“ neodpustil si uštipačnú poznámku P. Tóth. Od sudkyne si za to vyslúžil napomenutie

14:31 – M. Kočner sa P. Tótha pýta, kto je Fero z motákov. „Keď ste mi poslali moták s menom Fero, nevedel som, čo má zisťovať, nevedel som, akého Fera ste mali na mysli.“

14:26 – Slovo dostáva M. Kočner. Ide sa pýtať na motáky a na telefón prezývaný Bentley, ktorý mal dostať od Kočnerovej bývalej manželky. Vypytuje sa ho na drobnosti, opäť ide o taktiku nachytať svedka na detailoch

14:22 – Peter Tóth nevie o tom, že sa stretol so Zoltánom Andruskóom. Ide o zásadný nesúlad s tvrdením Z. Andruskóa z utorka, ktorý hovoril, že P. Tótha videl z auta, ako stál na chodníku vedľa A. Zsuzsovej

14:15 – M. Para sa snaží pritlačiť na P. Tótha, aby sa priznal, že nehovorí úplnú pravdu. Z jeho otázok je zrejmé, že sa ho snaží prinútiť, aby povedal, že sa po zadržaní podozrivých vrahov bál, kúpil si nový telefón a zametal za sebou stopy

14:12 – M. Para sa pýta na Tóthov telefón. „Svoj telefón som odovzdal 5. októbra 2018, komunikácia so Zsuzsovou tam už nebola, správy si priebežne premazávam, no jednu, mimoriadne inkriminujúcu správu, som si odfotil, a tá v telefóne je. Nový telefón som si zabezpečil preto, že starý bol už starý a mal som na ňom vzťahové diagramy. Nezdalo sa mi vhodné, aby som telefón použíal, preto som ho dal preč.“

14:05 – „Bol po smrti pána Kuciaka záujem na paparazzovaní ďalších osôb alebo už nie?“ pýta sa M. Para. Z jeho pohľadu je to podstatná otázka, no P. Tóth neodpovedá podľa jeho predstáv. „Kočner už v decembri 2017 hovoril, že paparazzovanie neprináša výsledky, aké očakával. Možno bude potrebné to pomaly ukončiť. Potom mi niekedy vo februári napísal správu, že dočasne pozastavuje činnosť tímu. Potom, ako bolo v novinách oznámené, že boli nájdené telá zavraždených Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, hovoril, že by v tom čase nebolo vhodné vykonávať takú činnosť. Po nejakom čase, asi po mesiaci, Kočner prišiel s tým, že by chcel viac dokumentovať pohyb Daniela Lipšica,“ odpovedá P. Tóth

14:03 – M. Para sa pýta, na čo bol určený tím ľudí, ktorí sledovali novinárov. Vyzerá to tak, ako keby sa v tejto fáze snažil podporiť verziu, že išlo skutočne len o prípravu pre jeho reláciu Na pranieri

13:58 – V mene Mariana Kočnera sa ide pýtať jeho obhajca Marek Para. Pýta sa ho, či nenávidí M. Kočnera, prípadne, či sa bojí pomsty. Nič také vraj nepociťuje. Ďalej sa Para Tótha pýta, či žiadal adresy novinárov, prípadne či jeho tím považoval za potrebné vedieť adresy pobytov sledovaných novinárov. Odpovedá, že nie

13:54 – P. Tóth hovorí o dôkazoch, odpovedá na Kočnerove výhrady. Opakuje, že telefóny, ktoré má pred sebou, sú skutočne tie, ktoré majú patriť M. Kočnerovi. Spoznáva aj jeden z USB kľúčov, na ktorom by mali byť výstupy zo sledovania novinárov. O zvyšných dvoch taký presvedčený nie je

13:49 – „Dnes som sa od svedka dozvedel tretiu verziu, ako sa dostal k mobilnému telefónu. V troch rozličných výpovediach svedok povedal tri rozličné verzie, ako sa k nemu dostal. Okrem iného, jeden z telefónov osobne odovzdal vyšetrovateľovi Juhászovi, čo nie je pravda. Je veľmi pochybné získanie takzvaného druhého telefónu a tri rozličné verzie,“ hodnotí M. Kočner predložené mobilné telefóny

13:47 – M. Kočner si detailne prezrel predložené mobilné telefóny. Na chvíľu ich zobral do rúk a pootáčal ich. K predloženým dôkazom sa odmietol vyjadriť

13:41 – Predsedníčka senátu Ružena Sabová si robí poriadky. Vysvetľuje procesný postup Marekovi Parovi, no vyzýva aj prokurátora, aby navrhované dôkazy, mobily a USB kľúče, riadne predložil. Vyberá ich z obálky a opisuje ich

13:34 – Po obednej prestávke pokračuje pojednávanie ďalej. Prokurátor Novocký zopakoval, že chce svedkovi Petrovi Tóthovi ukázať USB kľúče a telefóny, ktoré sú súčasťou dôkazov. Slovo si zobral Kočnerov obhajca Marek Para, ktorý namietol vykonanie týchto dôkazov s tým, že obhajoba nemala dostatok času na prípravu, lebo ich označil za „prekvapivý dôkaz“. Zástupca Kuciakovcov Daniel Lipšic odpovedá, že jeho tvrdenia neobstoja. M. Para si berie slovo späť a žiada prokurátora, aby povedal, prečo chce navrhované dôkazy ukazovať teraz

12:34 - Nasleduje prestávka na obed do 13:30. Vo výpovedi bude pokračovať Peter Tóth

12:31 - Prokurátor sa Tótha pýta na to, kto je Dušan Kemény, ktorý je spomenutý na motáku. „Je to osoba v telefóne uložená ako SIS Alino, ktorú som ja neskôr identifikoval ako Alenu Zsuzsovú,“ hovorí Tóth. Dodáva, že poznal aj skutočného Dušana Keményho. „Marian Kočner s ním dochádzal do kontaktu, tak zrejme preto zvolil toto krycie meno pre označenie Aleny Zsuzsovej,“ odpovedá Tóth. Novocký teraz žiada, aby boli predložené mobilné telefóny a USB kľúče, ktoré sú súčasťou vyšetrovacieho spisu

12:26 - Tóth opätovne potvrdzuje pravosť motákov, ktoré dostal od právnika Šabíka a ktoré čítal prokurátor na pojednávaní

12:21 - Prokurátor Novocký pokračuje v čítaní Kočnerových odkazov pre Tótha. Jeho odkazy sa do veľkej miery zhodujú s tým, o čom Tóth hovoril počas svojho výsluchu. Ide o podrobné pokyny Tóthovi, s kým a ako má komunikovať. Slovo si opätovne berie Kvasnica. Vyjadruje sa k časti prečítaných odkazov, snaží sa ich interpretovať

12:19 - Vyobrazenie motákov nedávno zverejnil Denník N

12:16 - Tóth hovorí, že prečítané motáky sú skutočne tie odkazy, ktoré mu nosil Kočnerov advokát Andrej Šabík. Kočnerov rukopis potvrdzovať nechce, pretože ho vraj nikdy pred motákmi nevidel

12:10 – Číta sa obsah motákov. Kočner sa nechce vyjadrovať hneď, chce počkať až na možnosť, aby kládol Tóthovi otázky. Zástupca Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica chce zapísať do protokolu, že z obsahu motákov vyplýva, že Kočner chcel ovplyvňovať Špecializovaný trestný súd

12:05 – Prokurátor Novocký predkladá súdu motáky, ktoré dostával Tóth od Kočnera z väzby. Senát sa po krátkej porade pýta účastníkov konania, či majú výhrady. Nemajú, a tak povoľuje vykonanie dôkazu, to znamená, že sa na motáky pozrú všetky zúčastnené strany, najskôr sa k nim vyjadrí Tóth, neskôr budú môcť aj ostatní

12:04 – Slova sa ujal prokurátor Juraj Novocký, Tóthovi ukazuje vecné dôkazy. Jeho úlohou bude povedať, čo o predmetných dôkazoch vie. Malo by ísť o fotky, ktoré sa na súde ukazovali už včera. „Ide o jednu z fotografií, ktoré boli odstúpené Marianovi Kočnerovi,“ hovorí Tóth. Toto je veľmi dôležitý okamih. Fotky v utorok spoznal Zoltán Andruskó, ktorý sa priznal k tomu, že zadal objednávku na vraždu. Znamená to, že Tóth v tomto okamihu priamo spojil Kočnera s vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej

Tretí deň procesu: Tóth tvrdí, že Kočnerovo prepustenie mal vybaviť smerák Mamojka

Bývalý novinár, exsiskár a niekdajší riaditeľ kontrarozviedky SIS Peter Tóth Zdroj: TASR

11:59 – Tomáš Szabó sa rozpráva so svojím obhajcom. Ťažko povedať, o čom sa rozprávajú, táto časť pojednávania sa ho vôbec netýka

11:56 – „Motáky od Kočnera z väzby sa mi povaľovali na nočnom stolíku. Dostal som ich asi dvadsať, väčšinu som skartoval. Neviem, prečo som neskartoval všetky,“ pokračuje Tóth. Nasledujú otázky na Kočnerov telefón, prokurátorovi ide o to, aby zistil, či Tóth s telefónom manipuloval alebo nie. Tóth tvrdí, že len v prípadoch, keď ho o to vyslovene požiadal Kočner, ako napríklad, keď telefonoval Ladislavovi Bašternákovi kvôli jeho dlžobám

11:55 – Pri vysvetľovaní toho, čo všetko od Kočnera bral, pôsobí Tóth veľmi zvláštne. Zdá sa, že nechce prezradiť svoju skutočnú motiváciu

11:50 – Prokurátor sa pýta, prečo chcel Tóth „upratovať“ u Kočnera, keď ho zadržali. „Začnem tou šperkovnicou,“ hovorí Tóth a Kočner sa oprel o operadlo lavice a vyvrátil oči dohora. „Zabezpečil som vyrobenie šperkovnice a dodal som mu to, chcel zariadenie na zaznamenávanie obrazu a zvuku. Mal som vedomosť o tom, že si na ňu nahrával intímnosti s nejakou dámou, preto som nechcel, aby sa takéto veci dostali niekomu do rúk. Nechcel som, aby sa vytratil efekt Praniera,“ hovorí Tóth. V tejto časti vôbec neznie dôveryhodne. „Okrem toho som tam videl množstvo dokumentov, nechcel som, aby niekto videl, s kým a aké zmluvy uzatváral,“ hovorí o „upratovaní“ u Kočnera Tóth

11:48 – Tóth opisuje Kočnerove konšpirácie o tom, ako si myslel, že Kuciak musí mať nejaké informácie z polície alebo z finančnej polície, keď sa tak detailne venuje práve jemu. Kočner bol rozrušený z toho, prečo sa Kuciak vo svojich článkoch venoval len jemu

11:36 – Prokurátor sa pýta na to, ako dlho asi trvalo sledovanie Jána Kuciaka. „Od zadania do odovzdania to mohlo byť 14 až 20 dní, samotné sledovanie trvalo päť až sedem dní,“ hovorí Tóth. Sudkyňu zaujíma, či si Tóth spomenie, či sa nejako Kočner vyjadroval k osobe Jána Kuciaka. „Vyjadroval sa o ňom s nenávisťou v hlase. Hovoril o ňom ako o trtkovi a používal vulgárne výrazy na jeho adresu. Že je to je*nutý alebo vyje*aný ko*ot," hovorí Tóth na opakované výzvy sudkyne. Vulgarizmom sa chcel vyhnúť. „Spomínal aj Daniela Lipšica, aj Bernarda Slobodníka, lebo Kočner mal vďaka Bödörovi informácie o priebehu vyšetrovania vraždy,“ opisuje Tóth

11:30 – Tóth hovorí, že asi v auguste 2018 sa po prvý raz stretol s Norbertom Bödörom. Mal mu vtedy hovoriť, že síce platil za sledovanie novinárov, ale výstup z toho žiaden ešte nevidel. Priebežné výstupy zo sledovania novinárov dostával Kočner

Tretí deň procesu: Tóth tvrdí, že Kočnerovo prepustenie mal vybaviť smerák Mamojka

Zlatica Kušnírová a Jozef Kuciak st. v rozhovore s Danielom Lipšicom cez prestávku pojednávania ŠTS v Pezinku Zdroj: TASR

11:24 – „Postupne som pochopil, že Kočner má cez pána Bödöra ťah na šéfa špeciálnej prokuratúry Dušana Kováčika,“ vyhlásil Tóth

11:20 – Vzťahy medzi Tóthom a Kočnerom sa zintenzívnili v roku 2016. „Ono to malo takú nábehovú fázu. Skontaktovali sme sa ohľadom písania nejakej knihy a odvtedy sa ma občas spýtal, ako sa mám, alebo čo robím. Neviem, či mi zavolal on, alebo som mu zavolal ja, ale od roku 2016 ma postupne začal púšťať do svojho sveta,“ rozpráva ďalej Tóth. Kočner počúva, občas niečo povie svojmu obhajcovi Marekovi Parovi

11:17 – Až teraz sa ide skutočne pýtať prokurátor. Pýta sa na to, ako vyzerala intenzívna komunikácia Tótha a Kočnera celkom na začiatku. Tóth sa vrátil do roku 1995 ku kauze Technopol

11:11 – Na spoločnej dovolenke boli v júni 2017. Kočner vtedy Tóthovi rozprával o tom, akí sú slovenskí novinári a manipulujú s verejnou mienkou, klamú a podobne. „Videl som na ňom, že je frustrovaný a v mnohom som mu dával za pravdu. Vtedy sa Kočner nie prvý ani posledný raz počas tejto dovolenky vyjadril tak, že stačilo by, keby sa fyzicky odstránil jeden novinár, všetci by sa zľakli a bol by pokoj,“ opisuje Tóth a hovorí, že s tým nesúhlasil. „Ak by to nepomohlo, išiel by dolu ešte jeden a bol by pokoj. A ak by k tomu išiel ešte jeden politik, bolo by to úplne v poriadku,“ hovorí Tóth. Kočner pri týchto slovách uznanlivo pokýval hlavou

11:08 – Prokurátor Turan vyzýva Tótha, aby ešte vysvetlil okolnosti spoločnej dovolenky s Kočnerom. „Som veľmi rád, že som na tej jachte bol. Keď som sa vnútorne presvedčil o tom, že Kočner je zainteresovaný do vraždy Jána Kuciaka, pochopil som, že na to má motív. Ja poznám osobne alebo z videnia niekoľko miliardárov na Slovensku. Kočner ním nie je, ale väčšina z nich nemá takú luxusnú jachtu a taký servis ako Kočner. Keď som si spätne prečítal články Jána Kuciaka, pochopil som, že keď sa týmto začne zaoberať polícia, ak ho odsúdia na prepadnutie majetku, o tento život príde,“ vysvetľuje Tóth

11:01 – „Rodina Mariana Kočnera začala tlačiť na to, že chce naspäť všetky veci. Ja som sa musel uchýliť k ľsti, že, samozrejme, že im všetko vrátim, ale potom, ako boli zadržané osoby, niektoré veci som schoval u niektorých známych, čo nebola pravda. Keď som 5. októbra prvý raz vypovedal v postavení utajeného svedka, dohodli sme sa, že prídem vydať tieto veci,“ opisuje Tóth okolnosti, za ktorých dôkazy odovzdal

10:57 – Opisuje svoje stretnutie s Andreou Kočnerovou, jednou z dcér Mariana Kočnera. „Opýtala sa ma, či by si mohla u mňa uschovať nejaké písomnosti, ktoré patria Kočnerovi, ich firmám a nejaké ďalšie veci. Bolo to v kožených a nákupných taškách, bol tam aj nejaký kufor. Medzi týmito písomnosťami bola vložená aj šperkovnica a bol tam aj strieborný iPhone X,“ hovorí Tóth. Šperkovnica aj iPhone sa neskôr stal dôležitými dôkazmi

10:48 – Súd pokračuje vo vypočúvaní Petra Tótha, prokurátor sa bude pýtať otázky. Tóth rozpráva o okolnostiach domovej prehliadky u Kočnera, o tom, ako bol neho doma „upratovať“

Tretí deň procesu: Tóth tvrdí, že Kočnerovo prepustenie mal vybaviť smerák Mamojka

Advokát Kuciakovcov Daniel Lipšic pred novinármi Zdroj: TASR

10:27 – Peter Tóth podľa vlastných slov vyčerpal všetko, čo mohol k samotnému procesu povedať. Sudkyňa vyhlasuje 15-minútovú prestávku

10:22 – „Po zadržaní skupiny Andruskó a spol. mi Zsuzsová začala písať zvláštne správy, ktoré sa vymykali tomu, čo bolo dovtedy. Pýtala sa, či Kočner nemá na cele nového spoluväzňa, nového advokáta, prípadne nového policajta. Uisťoval som sa v tom, že sa Zsuzsová pýta, či náhodou Kočner nenatiera, teda či nezačal vypovedať,“ hovorí Tóth, ako sa dovtípil, že Zsuzsová od neho zisťovala, či Kočner nevypovedá v súvislosti s vraždou

10:19 – „Bolo vidno, že Zsuzsová zbožšťuje Kočnera. Keď písala o Kočnerovi, začervenal sa mi celý telefón srdiečkami,“ pokračuje Tóth. Vypovedá už viac ako hodinu, zatiaľ sa len raz napil. Keď hovoril o zbožšťovaní, zdalo sa, že Kočner sa na chvíľu natriasal od smiechu. Tóth sa v čase vrátil pred zadržanie Zsuzsovej, opisuje, ako postupoval a o čom si písal na základe pokynov z motákov, ktoré Kočner posielal z väzby cez svojho advokáta Andreja Šabíka

10:16 – M. Kočner ani na tieto informácie nejako zásadne nereaguje. Zdalo sa, že sa na chvíľu uškrnul a lakťami sa oprel o lavicu pred sebou. Niekedy, keď Tóth povie nejaké faktické drobnosti, ako napríklad, akým spôsobom si vymieňal kódy s Kočnerovými známymi, prokurátor Vladimír Turan súhlasne prikyvuje

10:13 – „Podpisy sa zbierali niekedy v októbri alebo novembri. Vtedy som pochopil, že on si robí alibi, vtedy som pochopil všetky ostatné udalosti, ktoré sa okolo toho diali. Došlo mi, prečo zrazu chcel náhle vydať zopár dielov relácie Na pranieri a došlo mi, že to celé bola len krycia legenda,“ tvrdí P. Tóth

10:10 – „Keď bola zadržaná Zsuzsová, Kočner mi telefonoval z väzby. Jeden z prvých titulkov bol, že bola zadržaná Kočnerova tlmočníčka z taliančiny. Povedal som mu, že som bol prekvapený, lebo som nevedel, že má aktivity v Taliansku. On vtedy povedal, že veď ja nikoho v Komárne nepoznám a nikdy som tam nebol. Vtedy sme si s manželkou, ktorá ten telefonát počula, povedali, že Kočner klame. Zaujímavé bolo konanie Kočnera na druhý deň, v sobotu 29. septembra 2018. Cestovali sme autom do Krakova, Kočner mi telefonoval asi tri a možno aj päťkrát v ten deň z väzby. Už sa vôbec nevenoval Zsuzsovej, tomu, že bola zadržaná nejaká jeho tlmočníčka. Chcel odo mňa informáciu, že kedy presne sme odovzdávali hárky na ministerstvo vnútra. To som musel zisťovať, no vtedy sme si hovorili s manželkou, že on si už robí alibi,“ rozpráva P. Tóth na súde

10:09 – „Keď sme odovzdali podpisy na zaregistrovanie strany Cieľ, odovzdal mi Robert Kaliňák (exminister vnútra zo Smeru) sprostredkovane odkaz, že je tam veľa falošných podpisov a že to nemôžu zaregistrovať,“ hovorí P. Tóth. Falošné podpisy boli vraj najmä z okolia Komárna a z južného Slovenska

10:06 – „Mám jednu takú Maďarku v Komárne, oni rozdávajú sociálne balíčky. Dajú im to tam podpísať,“ opisuje Kočnerove slová P. Tóth. Prvý raz sa zmieňuje o tom, ako a kedy sa dozvedel o A. Zsuzsovej. Dopĺňa, že mu hovoril, že táto žena pre neho oslovuje na sociálnych sieťach vplyvných ľudí, snaží sa ich zvádzať a podobne. „Mnohí z týchto mužov sú dosť hlúpi a nechajú sa na kadečo nahovoriť,“ reprodukuje P. Tóth

Tretí deň procesu: Tóth tvrdí, že Kočnerovo prepustenie mal vybaviť smerák Mamojka

Peter Tóth a Marian Kočner. Zdroj: kpt

10:01 – „On žije ako mních,“ reprodukuje Kočnerove slová po sledovaní J. Kuciaka P. Tóth. Podrobne teraz opisuje to, ako vyzeralo Kuciakovo sledovanie. Dotkol sa aj rozporu medzi jeho výpoveďou a výpoveďou Miroslava Kriaka, myslí si, že nie je podstatná. „Nezistilo sa nič, neviedol bujarý život, nemal nadštandardné styky s podnikateľmi či politikmi,“ pokračuje P. Tóth

9:56 – „Niekedy v septembri Kočner povedal, aby sme sa išli pozrieť na Jána Kuciaka. Produkciu pána Kuciaka som nepoznal, čo je zrejme škoda, pretože on bol jedna z mála výnimiek na slovenskej žurnalistickej scéne, o čom som sa presvedčil až po jeho smrti. Kočner sa sťažoval, že Kuciak je voči nemu zaujatý a niekto ho voči nemu poštval,“ opisuje P. Tóth začiatok sledovania J. Kuciaka

9:50 – M. Kočner podľa P. Tótha na začiatku na sledovanie novinárov vyčlenil 40-tisíc eur. Traja ľudia, ktorí sledovanie zabezpečovali, dostávali aj akési pravidelné mzdy. Sú to zaujímavé detaily, no to, čo sme sa zatiaľ dozvedeli, vie Kočner zhodiť zo stola šmahom ruky a jediným vyhlásením, že novinárov sledoval len kvôli svojej relácii

9:45 – „Po nejakom čase mi Kočner doniesol obálku vo formáte A4, kde boli lustrácie osôb vo forme vzťahových diagramov. Keď som to dostal do ruky, povedal som si, že z tohto raz niekto bude mať problém. Ale zobral som to ako fakt, nafotil som si to do telefónu, a potom som to skartoval,“ hovorí P. Tóth

9:42 – P. Tóth stále hovorí o tom, ako sa s M. Kočnerom dohadovali na sledovaní novinárov. „Vypracovali sme zoznam, z ktorého vypadlo asi 28 mien, čo je veľmi ambiciózny zoznam a nedal sa naplniť. Na počiatku, a to bol pre mňa prvý varovný signál, som povedal Kočnerovi, že keď už to spolufinancuje Bödör, bolo by lepšie, ak by sme vedeli značky áut, na ktorých novinári jazdia,“ hovorí P. Tóth

9:39 – „Kočner mi povedal, že o takéto paparazzovanie má záujem aj Norbert Bödör a že na to rád prispeje,“ pokračuje P. Tóth. Opisuje, ako sa postupne dohadovali na „paparazzovaní“ novinárov

9:37 – „Odhadol dobre moju psychológiu, pretože od roku 2003 nie som spokojný s tým, ako médiá informujú o mojej osobe“ hovorí, prečo súhlasil s tým, že zabezpečí paparazzovanie novinárov. „Zo svojej práce mám dobrého známeho a že ak by ten na to mal čas a chuť, dokázal by to zabezpečiť,“ hovorí P. Tóth

9:34 – Začína byť jasné, prečo P. Tóth hovorí tak obšírne o svojich vzťahoch s M. Kočnerom. Prechádza cez zakladanie politickej strany a dostáva sa k relácii Na pranieri, v ktorej chcel M. Kočner kritizovať novinárov. Týmto si robí široký priestor na to, aby preukázal, že netušil o tom, že sa chystá vražda Jána Kuciaka. Tóth totiž novinárov sledoval, no dlhodobo tvrdí, že ich sledoval kvôli Kočnerovej relácii Na pranieri

9:30 – „Kočner ma oslovil s ponukou stať sa predsedom jeho politickej strany Cieľ. Bolo to potom, ako som založil portál Ďateľ,“ hovorí P. Tóth. Viac sa o neho vraj začal zaujímať v čase, keď sa v jeho rodine objavil bližšie nešpecifikovaný problém. M. Kočner sa občas zamrví na mieste, inak je pokojný

9:27 – Peter Tóth pôsobí pred senátom ako skúsený harcovník. Rozpráva súvisle, neskáče od témy k téme, čo sa pri mnohých svedeckých výpovediach často deje. Hlas sa mu netrasie, pôsobí pokojne a sebavedomo

9:25 – P. Tóth hovorí zoširoka preto, aby ilustroval, že síce jeho vzťahy s M. Kočnerom boli družné, ale vraj sa nejako pravidelne a často nestretávali. Dostal sa už k rokom 2015 či 2016. „Občas ma požiadal, aby som mu spracoval nejakú tlačovú správu alebo stanovisko,“ hovorí P. Tóth. S M. Kočnerom konzultoval aj kampaň v čase, keď chcel byť primátorom Bratislavy

9:21 – „Kočnera som spoznal ako novinár pri písaní o kauze Technopol a zavlečení Michala Kováča mladšieho do cudziny,“ hovorí P. Tóth. S kontaktmi s Kočnerom začína zoširoka, hovorí o kauze Gamatex, ktorá sa týkala televízie Markíza v roku 1998. Tóth už vypovedal aj v prípade falšovania zmeniek, kde je obžalovaný M. Kočner a Pavol Rusko. Opisuje, ako sa cez M. Kočnera spoznal s mnohými mafiánmi 90. rokov

9:20 – „S Alenou Zsuzsovou som komunikoval od leta 2018 až do rána 28. septembra 2018,“ hovorí Tóth. Vtedy polícia A. Zsuzsovú zadržala pre podozrenie z vraždy. Práve to bol zlomový okamih, kedy sa bývalý Kočnerov spolupracovník rozhodol svedčiť proti svojmu niekdajšiemu kamarátovi

Tretí deň procesu: Tóth tvrdí, že Kočnerovo prepustenie mal vybaviť smerák Mamojka

Príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže na pojednávaní ŠTS v Pezinku Zdroj: TASR

9:19 – „Sám som požiadal listom predsedníčku senátu, aby ma zbavila mlčanlivosti. Pred týmto súdom som mohol plastickejšie objasniť niektoré okolnosti, žiaľ, nebude to možné,“ hovorí P. Tóth. S M. Kočnerom sa pozná od roku 1995

9:13 – „Súd žiadal o zbavenie vašej mlčanlivosti, no nebolo mu vyhovené,“ hovorí predsedníčka senátu Ružena Sabová. P. Tóth v minulosti pôsobil v Slovenskej informačnej službe, nie je jasné, prečo by informácie, ktoré sa dozvedel vo výkone služby, mali mať zásadný význam pre konanie o vražde. Informácie, ktoré sa dozvedel neskôr, hovoriť môže

9:09 – Po úvodných oficialitách si pred sudkyňu sadá Peter Tóth. Ešte pred tým, ako sa usadil na stoličku pre svedka, zastavil sa za mamou Martiny Kušnírovej Zlaticou a rodičmi Jána Kuciaka. Nie je jasné, čo im hovoril, rodina len kývala hlavami. Je možné, že chcel ako Andruskó a Marček vyjadriť sústrasť rodinám, no nechcel to robiť verejne

9:03 – Lavice pre novinárov sú na začiatku tretieho dňa procesu už značne preriedené, a to napriek tomu, že dnes by mali zaznieť ďalšie dôležité informácie. Prvý raz sa bude pojednávať v neprítomnosti Aleny Zsuzsovej, Miroslav Marček nebol na súde už ani v utorok.