Letecké spoločnosti sa boja zimy

Cestovné kancelárie a nízkonákladové letecké spoločnosti majú strach zo skrátenej letnej sezóny a nastávajúcej zimy. Červených krajín pribúda aj vďaka intenzívne sa šíriacemu delta variantu nového koronavírusu. Zákazníci rušia naplánované zájazdy, najmä tie, ktoré plánovali niekoľko mesiacov vopred.

Leteckí dopravcovia vrátane spoločnosti Ryanair si držia nízke ceny leteniek, aby prilákali viac cestujúcich. Chcú potiahnuť letnú sezónu minimálne do konca októbra. S návratom detí do škôl sa totiž letná sezóna výrazne skrátila.

Slováci nové cestovateľské opatrenia v podobe vakcinácie alebo povinného preukázania sa negatívnym testom neberú ako prekážku. „Naopak, považujú to za bezpečnú formu plnenia si cestovateľských cieľov,“ vysvetľuje Alica Šipošová z cestovnej kancelárie Kartago Tours. V porovnaní s minulým rokom pozorujú zvýšený záujem o dovolenky v zahraničí. To, ako bude vyzerať zima, zatiaľ predpokladať nevedia. Zrušený let alebo storná dovoleniek doposiaľ nezaznamenali. „Sme pripravení nahradiť zrušenú pravidelnú linku nízkonákladovej spoločnosti vlastnou alternatívou,“ dodáva A. Šipošová alternatívnu ponuku v prípade, že by došlo k avizovaným rušeniam letov.

Výlet
Neprehliadnite

Slováci vlani cestovali na dovolenky najmä autami, ich využitie dosiahlo rekord

„Napriek tomu, že leto končí, letenku si minulý týždeň kúpilo o 15 percent viac Slovákov ako týždeň predtým. Jednoznačne najlepšie fungujú destinácie, v ktorých je teplo aj počas jesene, teda Španielsko, Grécko, Taliansko, Cyprus a Malta,“ uvádza na margo obáv zahraničných cestoviek z rýchlo sa končiacej letnej sezóny Patrik Vas, manažér pre strategické partnerstvá cestovnej kancelárie Pelikán. Ponuky od nízkonákladových aeroliniek sú flexibilné, nové linky pridávajú tam, kde je to potrebné. „Zároveň pozerajú aj na krajiny, kde je menej reštrikcií, tie ponúkajú najintenzívnejšie,“ konštatuje P. Vas.

Wizz Air bude napríklad túto zimu lietať na sto percent svojich kapacít spred pandémie. Slováci začínajú kupovať okrem plážových destinácií aj typické jesenné „poznávačky“ ako Rím, Paríž, Barcelona. Z Bratislavy sa po novom bude lietať aj do Kodane.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa